fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Chiny: Zmienił ludzki genom. Trafi na trzy lata do więzienia

AFP
He Jiankui, który ogłosił w ubiegłym roku, że zmodyfikował DNA dwóch dziewczynek, został skazany dziś na karę trzech lat więzienia.

He Jiankui stał się sławny w listopadzie ubiegłego roku, gdy ogłosił, że urodziły się bliźniaczki Lulu i Nana, u których dokonał modyfikacji kodu genetycznego. 

Oświadczenie złożył na konferencji naukowej w Hongkongu zwołanej właśnie przez profesora Lovella-Badge'a. Chiński naukowiec twierdził, że dziewczynki urodziły się zdrowe, a ich rodzice byli obecni przy całej procedurze. Zmiany genetyczne miały uodpornić noworodki na wirus HIV.

Środowisko naukowe spierało się w sprawie badań chińskiego naukowca. Amerykański National Institute of Health potępił Chińczyka za „złamanie norm moralnych". Laureat Nagrody Nobla z biologii David Baltimore nazwał go „nieodpowiedzialnym" i było to jedno z łagodniejszych określeń. He powszechnie nazywano „chińskim Frankensteinem".

Dziś sąd skazał profesora na trzy lata więzienia i i grzywnę w wysokości 3 milionów juanów (430 tys. dolarów). Zgodnie z ustaleniem sądu, He zdał sobie sprawę z potencjalnych korzyści finansowych wynikających z technologii modyfikacji ludzkich genów. 

Prowadził w tej sprawie badania z dwoma innymi naukowcami: Zhangem Renli i Qinem Jinzhou. Sąd uznał, że dopuścili się oni nielegalnej praktyki medycznej. 

Według nieoficjalnych informacji badacze mają również dożywotni zakaz angażowania się w prace nad opracowywaniem technologii reprodukcji wspomaganej przez człowieka.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA