Apel naczelnych polskich mediów ws. Białorusi

Redaktorzy naczelni polskich mediów zaapelowali do władz Rzeczypospolitej o podjęcie na arenie międzynarodowej działań na rzecz doprowadzenia do zwolnienia z białoruskich więzień wszystkich działaczy na rzecz praw człowieka, w tym dziennikarzy Ramana Pratasiewicza i Andrzeja Poczobuta.

Aktualizacja: 31.05.2021 11:05 Publikacja: 30.05.2021 21:50

Apel naczelnych polskich mediów ws. Białorusi

Foto: AFP / Telegram - kanał Nevolf

"W związku z bezprecedensowymi działaniami władz Białorusi wobec obywateli tego kraju, w tym niezależnych dziennikarzy, zwracamy się do władz Rzeczypospolitej Polskiej o wsparcie dla szukających pomocy w Polsce obywateli Białorusi" - czytamy w apelu.

Sygnatariusze zaznaczyli, że jako niezależni dziennikarze demokratycznego kraju czują się w obowiązku zareagować. "Tym samym wzywamy władze Polski do uproszczenia i przyspieszenia przyznawania azylu politycznego i ochrony międzynarodowej wszystkim tym, którzy do władz naszego kraju się o to zwracają" - oświadczyli.

"Apelujemy o podjęcie wszelkich możliwych starań na arenie międzynarodowej, by doprowadzić do zwolnienia z białoruskich więzień wszystkich działaczy na rzecz praw człowieka, w tym dziennikarzy Ramana Pratasiewicza i Andrzeja Poczobuta" - zwrócili się do polskich władz redaktorzy naczelni.

Pod apelem podpisali się m.in.:
Bartosz Węglarczyk - redaktor naczelny Onet,
Adam Michnik - redaktor naczelny "Gazety Wyborczej",
Jarosław Kurski - I z-ca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" i redaktor naczelny Wyborcza.pl,
Jerzy Wójcik - dyrektor wydawniczy "Gazety Wyborczej",
Michał Samul - redaktor naczelny TVN24 i Faktów TVN,
Kamila Ceran - redaktor naczelna i dyrektor programowa Radia TOK FM,
Bogusław Chrabota - redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", prezes Izby Wydawców Prasy,
Piotr Mieśnik - redaktor naczelny Wirtualnej Polski,
Robert Feluś - redaktor naczelny "Wprost",
Katarzyna Kozłowska – redaktor naczelna dziennika "Fakt",
Krzysztof Jedlak – redaktor naczelny "Dziennika Gazety Prawnej",
Piotr Mucharski – redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego",
Michał Celeda - redaktor naczelny i dyrektor programowy Radia ZET.
Tomasz Lis - redaktor naczelny "Newsweeka"

23 maja opozycyjny dziennikarz Raman Pratasiewicz został zatrzymany na lotnisku w Mińsku po tym, jak samolot linii Ryanair, którym podróżował z Aten do Wilna, został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi. Oficjalnym powodem zmiany kursu maszyny były doniesienia o ładunku wybuchowym na pokładzie, które nie zostały potwierdzone.

Białoruskie władze zarzucają Pratasiewiczowi organizowanie zamieszek i podżeganie do nienawiści wobec urzędników państwowych i funkcjonariuszy milicji.

W związku z incydentem w Mińsku na szczycie Rady Europejskiej podjęto decyzję o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych na terenie Unii. Do wszystkich przewoźników z państw Unii Europejskiej zaapelowano, by unikali lotów nad Białorusią.

Dziennikarz i członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut został zatrzymany w Grodnie pod koniec marca.

Wcześniej aresztowana została także szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

- Nie zgadzamy się na takie traktowanie Polaków - mówił w marcu premier Mateusz Morawiecki zapowiadając, że poruszy sprawę na posiedzeniu Rady Europejskiej.

- Apelujemy do władz białoruskich, ażeby przestały szykanować Polaków, żeby przestały traktować Polaków jak zakładników - kontynuował szef rząd, wzywając białoruskie władze do tego, by "w spokoju rozwiązywać swoje wewnętrzne problemy, bez brania zakładników". - Bo tak rozumiem ostatni atak na społeczność polską mieszkającą na Białorusi - oświadczył.

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii