fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

TVP nie udzieliła informacji o nagrodach. Sprawa w sądzie

Fotorzepa, Piotr Guzik
Poseł PO Krzysztof Brejza zwrócił się do prezesa Jacka Kurskiego z wniosek o informacje w sprawie wysokości nagród osobom związanym z Telewizją Polską. Informacja nie została udzielona, dlatego skargi w tej sprawie trafiły do WSA.

20 kwietnia Krzysztof Brejza zwrócił się do prezesa TVP Jacka Kurskiego z wnioskiem o informacje. Poseł PO na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej, chciał wiedzieć jaka była wysokość nagród dla pracowników, współpracowników oraz członków zarządu i rady nadzorczej TVP w latach 2016 i 2017.

Kolejne pytanie dotyczyło nagród dla dyrektorów i zastępców dyrektorów oddziałów regionalnych TVP w latach 2017 i 2018. 

"Ten sam wniosek obejmował również pytania o to, czy jakiekolwiek nagrody otrzymała podczas swojej pracy dla TVP S.A. pani Joanna Klimek, która prywatnie - jak podawały szeroko media - jest konkubiną Prezesa TVP S.A. pana Jacka Kurskiego" - pisze poseł PO.

"Kolejne pytania były związane ze spółką Solvere, a w szczególności, ile umów TVP S.A. zawarła z tą spółką oraz kiedy, na jakie kwoty i jaki był przedmiot umów" - czytamy dalej.

9 maja Brejza otrzymał odpowiedź w tej sprawie. Telewizja Polska wezwała polityka do uzupełnienia braków formalnych wniosku poprzez przesłanie przedmiotowego wniosku w oryginale, podpisanego własnoręcznie. Spółka uznała, że nie jest zobowiązana do udzielenia odpowiedzi w sytuacji, gdy pytanie przesłano faksem.

Poseł PO powiedział, że złożono już w tej sprawie skargi do WSA.

"Wniosek w trybie dostępu do informacji publicznej, przesłany przez Pana Brejzę nie spełniał wymogów formalnych. TVP zwróciła się o uzupełnienie jego braków formalnych, jednakże nie zostało to uczynione przez pytającego w przepisanym terminie. Równocześnie zwracamy uwagę, że TVP przestrzega przepisów prawa i w związku z tym nie może ujawniać danych osobowych, w tym wynagrodzeń osób, które nie pełnią funkcji publicznych" - czytamy w oświadczeniu TVP.

Na ten komunikat odpowiedziała na Twitterze mec. Dorota Brejza, żona posła PO. "Nieprawda. Wniosek o dostęp do informacji publicznej nie musi spełniać ŻADNYCH wymogów formalnych. Może być to faks. Odsyłam do ustawy oraz do jednolitego orzeczn. i doktryny. Co do zarobków konkubiny ujawnieniu podlegają zarobki każdego zatrudnionego w jednostce dysponującej środkami publicznymi" - napisała.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA