fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Messenger na podsłuchu. Facebook spisywał nagrania

Bloomberg
Afera nie dotyczy jednak tego, że Facebook słuchał. Problemem jest, że nie mówił, że robią to ludzie, a nie oprogramowanie.

O podsłuchiwaniu użytkowników głośno było w przypadku Amazona i Google. Praktyki takie stosuje jednak również Facebook i, być może, wykorzystuje je do lepszego dopasowywania reklam. Jednak przede wszystkim gigant społecznościowy zatrudniał dotychczas ludzi do odsłuchiwania nagrań klientów – Bloomberg potwierdził, że serwis Marka Zuckerberga zlecał transkrypcję firmom zewnętrznym, które zatrudniały ludzi, choć z deklaracji wynikało, że robi to odpowiednie oprogramowanie.

Problem nie tyle leży w samym odsłuchiwaniu nagrań ile w tym, że Facebook nie informował o tym użytkowników i trzymał rzecz w ścisłej tajemnicy. Pracownicy, do których dotarł Bloomberg, twierdzą, że odsłuchiwali rozmowy, o których pochodzeniu nikt im nie mówił, a cała działalność była objęta klauzulą poufności.

Teoretycznie o transkrypcji było wiadomo – od 2015 roku Facebook oferował w Messengerze opcję zamiany plików dźwiękowych na tekst i informował, że robione jest to przez firmy zewnętrzne. Jednak transkrypcja dokonywana była także wtedy gdy tylko jeden z uczestników konwersacji wyraził na to zgodę niezależnie od tego, kto wysłał nagranie.

Do tego istnieją podejrzenia, że Facebook nagrywa wszystko, co tylko zbiera mikrofon – są doniesienia o pojawianiu się u użytkowników reklam, które dopasowane były do tematów rozmów toczonych w obecności telefonu, ale nie przez telefon. Podobne doniesienia (o nagrywaniu rozmów, które nie powinny być nagrywane) dotyczyły także Amazona i Google. Bloomberg nie potwierdza tych doniesień, jednak podkreśla w raporcie, że Facebook nie dał jasno swoim użytkownikom do zrozumienia kto słucha ich nagrań.

Facebook poinformował, że ponad tydzień temu zrezygnował z odsłuchiwania nagrań użytkowników przez ludzi. Podkreślił też, że jego podwykonawcy odsłuchiwali tylko anonimizowanych nagrań, których nie dało się połączyć z konkretnymi osobami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA