MŚ w Rosji

Koniec Miss Mundialu? FIFA nie chce zbliżeń fanek

AFP
FIFA podjęła kroki mające na celu walkę z seksizmem. Federacja zakazała nadawcom telewizyjnym wykonywania zbliżeń na kobiety.

Mundial to idealna okazja do promowania kraju gospodarza, ale także kibiców konkretnych reprezentacji. Stacje telewizyjne, które transmitują spotkania, często skupiają się nie tylko na tym, co dzieje się na boisku, ale także na kibicach. Kamery coraz częściej pokazują kibicujących na trybunach fanów reprezentacji, a także piękne fanki.

Jak podaje BBC, ma się to jednak wkrótce skończyć, ze względu na to, że FIFA krytycznie podchodzi do skupiania się na kobietach na trybunach. Często ich zdjęcia trafiają do sieci, a część z nich nazywana jest nawet „miss mundialu”. Często dzieje się to bez ich wyraźnej zgody. Zdaniem organizacji FIFA, zbliżenia fanek podczas transmisji meczów są przejawem seksizmu. Federico Addiechi, szef komórki FIFA, która zajmuje się równouprawnieniem podkreślił, że federacja zakazała nadawcom telewizyjnym wykonywania zbliżeń na kobiety.

Czytaj także: Strażacy oglądali mecz Chorwacji. Alarm przerwał kibicowanie

Głos w tej sprawie zajęła również grupa Fare zajmująca się dyskryminacją. W jej opinii seksizm to największy problemem podczas mundialu w Rosji, a jej członkowie odnotowali ponad 30 przypadków takiego traktowania.

Jak powiedział Addiechi, takie naciski na nadawców mogą stać się w przyszłości stałą polityką FIFA.

Źródło: BBC

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL