fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Obowiązek specjalizacji dla pielęgniarek

123RF
Po 2025 r. nie tylko lekarz, ale także pielęgniarka i położna podstawowej opieki zdrowotnej będą musieli mieć specjalizację z medycyny rodzinnej.

Po konsultacjach społecznych projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) resort zdrowia modyfikuje jego założenia.

– Analizujemy kilkaset uwag i wsłuchujemy się w głos środowiska – zapewniła na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki dyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia w ministerstwie Beata Rorant.

Ważną zmianą jest rezygnacja z opieki zintegrowanej, która miała być odpowiednikiem opieki koordynowanej. Projekt pierwotny zakładał przeprowadzenie dwóch pilotaży – opieki koordynowanej, przygotowanego z funduszy unijnych z udziałem Banku Światowego, i opieki zintegrowanej. Postawienie na jeden pilotaż pozwoli sfinansować koordynatora opieki i informatyzację.

Kolejną zmianą jest obowiązek uzyskania specjalizacji z medycyny rodzinnej przez pielęgniarki i położne. Pierwotny projekt zakładał, że po 2025 r. do systemu POZ wejdą tylko lekarze, którzy uzyskają taką specjalizację. Nie wymagano jej od pielęgniarek i położnych.

Ustawa, która ma obowiązywać od połowy 2018 r., powierzy koordynację leczenia pacjenta zespołowi POZ złożonego z lekarza, pielęgniarki i położnej.

Resort zdecydował, że nowy system finansowania – dodatek motywacyjny i budżet powierzony – zostanie wprowadzony po zakończeniu pilotażu.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA