fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

LGBT

Sondaż: Polacy podzieleni wobec listu ambasadorów

Fotorzepa, Magda Starowieyska
Siły zwolenników i przeciwników takich inicjatyw jak list ambasadorów w sprawie łamania praw osób LGBT są wyrównane.

– Skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją – mówił w połowie czerwca poseł PiS Przemysław Czarnek, nowy minister edukacji. To jedna z tych wypowiedzi, które przyczyniły się do stworzenia wizerunku Polski jako kraju homofobicznego i nietolerancyjnego.

Opinia poszła w świat i wywołała wiele reakcji zagranicznych. Głos zabrali m.in przewodnicząca KE Ursula von der Leyen i Joe Biden, kandydat na prezydenta USA.

27 września na swoim profilu na TT ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher poinformowała o podpisaniu listu otwartego w sprawie łamania praw osób LGBT, w którym ambasadorowie 50 państw opowiadają się za tym, by wszyscy, w tym osoby LGBTI, „mieli prawo w pełni korzystać z praw człowieka, które są uniwersalne".

Ambasadorowie wyrazili „uznanie dla ciężkiej pracy społeczności LGBTI i innych społeczności w Polsce i na całym świecie, jak i dla pracy wszystkich ludzi, których celem jest zapewnienie przestrzegania praw osób LGBTI oraz innych osób stojących przed podobnymi wyzwaniami, a także zapobieganie dyskryminacji, w szczególności motywowanej orientacją seksualną czy tożsamością płciową".

IBRiS zapytał respondentów o to, czy popierają tę inicjatywę ambasadorów. 43 proc. poparło list, a 45 proc. było tej inicjatywie przeciwnych. Niespełna 12 proc. nie miało zdania.

Najbardziej sceptyczne wobec listu są osoby w wieku 50–59 lat – 31 proc. popierających, i 60–69 lat – 39 proc. zwolenników. Ale wśród najmłodszych respondentów inicjatywa ambasadorów budzi cieplejsze uczucia: 56 proc. popiera ją w grupie 18–29 lat i 52 proc. w grupie 30–39 lat. Poparcie rośnie także w zależności od wykształcenia i poziomu zamożności respondentów – im wyższe, tym jest ono większe. Drastycznie niższe poparcie dla inicjatywy przejawiają osoby oglądające „Wiadomości" TVP – 18 proc. ją popiera – oraz TVP Info – zaledwie 13 proc.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA