fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kukiz'15

Kukiz'15 chce obniżenia VAT na energię elektryczną

Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Złożyliśmy właśnie w Sejmie projekt ustawy zakładający obniżenie VAT-u na energię elektryczną z 23% do 5% oraz akcyzy z 20 zł do 4,30 zł" - napisał na swoim profilu na Facebooku lider Kukiz'15, Paweł Kukiz.

Kukiz wyjaśnia, że projekt ma związek z tym, że "od nowego roku czekają nas bardzo duże podwyżki cen prądu" (rząd zapewnia, że do podwyżek cen prądu nie dojdzie).

W związku z tym Kukiz pisze o ustawie, dzięki której doszłoby do "obniżenia cen prądu o kilkanaście procent".

Kukiz pisze też o tym jak wygląda akcyza i VAT na energię elektryczną w innych krajach UE w porównaniu do Polski.  Lider Kukiz'15 wylicza, że "akcyza na prąd w Polsce wynosi 20 zł za megawatogodzinę", a "dozwolone minimum europejskie to 1 euro". I dodaje, że takie minimalne stawki obowiązują obecnie w "Portugalii, Rumunii, Luksemburgu, Chorwacji, Irlandii, na Łotwie i Litwie (1,01 euro), oraz na Malcie (1,5 euro)".

Z kolei VAT na energię w Polsce wynosi 23 proc. tymczasem - jak podaje Kukiz - w wielu krajach stawka jest niższa. "Francja (5,5%), Wielka Brytania (5%), Malta (5%), Luksemburg (8%), Włochy (10%), Irlandia (13,5%), Grecja (13%), Chorwacja (13%)" - wylicza.

"Wystarczy, żeby premier polskiego rządu wystąpił do Komisji Europejskiej o tzw. środek specjalny, i wiemy, że akurat w tym zakresie Komisja Europejska chętnie wyraża zgodę.
Trzeba tylko chcieć! I potrafić. Oraz prowadzić politykę w interesie Polaków" - podsumowuje lider Kukiz'15.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA