fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Bezpieczne cyfrowe Trójmorze

Adobe Stock
Przywódcy krajów rejonu Trójmorza powinni zadbać o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni – uważa Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki.

Izabela Albrycht szefowa Instytutu Kościuszki przypomina, że w 12 państwach UE składających się na rejon Trójmorza mieszka 114 milionów obywateli. Jej zdaniem przywódcy i wizjonerzy, którzy promują dziś Inicjatywę Trójmorza nie mogą pozwolić sobie na pominięcie tego faktu. „Muszą wrócić do początków inicjatywy i odkurzyć pomysł na oparcie jej na trzech filarach, czyli zacząć wspólnie działać by zbudować, obok filarów energetycznego i transportowego, także dobrze funkcjonujący filar cyfrowy" – uważa prezes Instytutu Kościuszki.

Precyzuje, że „dla rozwoju infrastruktury i gospodarki Trójmorza konieczne jest także stworzenie bezpiecznego cyfrowo środowiska, czyli przeprowadzenie przez wszystkie trzy filary współpracy wymiaru cyberbezpieczeństwa".

Z tych powodów polski think tank Instytut Kościuszki we współpracy m.in. z think tankami ze Słowacji, Rumunii i Chorwacji, od kilku miesięcy promuje ideę Cyfrowego Trójmorza.

„Region Trójmorza przede wszystkim stoi wobec konieczności rozbudowy najnowocześniejszej infrastruktury cyfrowej. Należy jednak podkreślić, że wraz z rosnącą skalą jak i zaawansowaniem cyberataków, wszystkie projekty infrastrukturalne Trójmorza, w tym energetyczne i transportowe, które naszpikowane są elementami systemów sterowania przemysłowego, muszą odznaczać się wysokim stopniem odporności wobec nowego typu zagrożeń, takich jak ataki hackerskie. Te ataki mogą być „zaledwie" incydentami o skutkach ekonomicznych, ale także, co jest coraz bardziej prawdopodobne, elementami cyberwojny czy wojny hybrydowej zagrażającymi bezpieczeństwu narodowemu" – przypomina Izabela Albrycht. Dlatego jej zdaniem „koniecznością jest nasycenie wszystkich projektów infrastrukturalnych realizowanych w ramach Trójmorza najnowszymi rozwiązaniami zapewniającymi cyberbezpieczeństwo".

Prezes Instytutu uważa, że powstający Fundusz Trójmorza, którego oficjalne uruchomienie nastąpi podczas Szczytu Trójmorza w Bukareszcie powinien wygenerować pulę środków finansowych na wsparcie budowy nowoczesnej i bezpiecznej transgranicznej infrastruktury cyfrowej. „Szybki i bezpieczny przesył danych z północy na południe regionu jest konieczny, aby w przyszłości możliwy był rozwój takich sektorów jak Przemysł 4.0 czy mobilność autonomiczna" – dodaje Albrycht.

I tłumaczy, że nie mniej paląca jest dziś potrzeba zbudowania w Trójmorzu bezpiecznej Cyfrowej Autostrady (3 Seas Digital Highway). „Może ona biec wzdłuż planowanych połączeń energetycznych i transportowych. Projekt ten należy zrealizować przy użyciu najnowocześniejszych technologii światłowodowych i sieci internetowej nowej generacji – 5G. Będzie on stanowił podstawę trzeciego – cyfrowego – filaru Inicjatywy Trójmorza. Na tym fundamencie należy dalej rozwijać centra przetwarzania i przechowywania danych opartych o chmurę obliczeniową, tak zwanych cyfrowych wysp danych, sektor e-commerce i wiele innych sektorów gospodarki przyszłości. Konieczne jest także zbudowanie całego ekosystemu współpracy cyfrowej w regionie w oparciu o sieci cyfrowych ośrodków innowacji (ang. Digital Innovation Hubs) i centrów kompetencji, które będą umożliwiały wymianę talentów i dobrych praktyk ponad granicami" – uważa prezes Instytutu.

Izabela Albrycht przypomina, że poprzednie lata wskazują na to, że współpraca cyfrowa w Unii układa się harmonijnie. „Nie dalej jak rok temu odbył się m.in. z inicjatywy Polski pierwszy Cyfrowy Szczyt Europejski, wspierany przez grupę tzw. podobnie myślących krajów („like-minded countries"), z których większość jest członkami Trójmorza" – dodaje prezes Instytutu Kościuszki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA