Papież odrzuca wytyczne niemieckich biskupów ws. interkomunii

Papież Franciszek "nie przyjął w obecnej formie ustalonych przez większość biskupów niemieckich wytycznych" ws. przyjmowania sakramentu Komunii przez niekatolickich współmałżonków - donosi Katolicka Agencja Informacyjna.

Aktualizacja: 04.06.2018 18:46 Publikacja: 04.06.2018 18:16

Papież odrzuca wytyczne niemieckich biskupów ws. interkomunii

Foto: AFP

qm

Jak podała KAI, dokument przygotowany przez Konferencję Episkopatu Niemiec zawiera szereg nierozwiązanych problemów. "Dokument nie dojrzał jeszcze do publikacji" - napisał w liście do kard. Reinharda Marxa abp Luis Ladaria, prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Informację o liście prefekta podał portal kath.net, a potwierdziła go też włoska wersja niemieckiej agencji katolickiej KNA.

W liście abp Ladaria zauważył, że zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego sakrament może być udzielony tylko wiernym katolikom, a jedynym dopuszczalnym wyjątkiem jest niebezpieczeństwo śmierci lub "poważna konieczność uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu". Wyjątkiem nie jest natomiast rozwiązanie zaproponowane przez niemieckich biskupów - za rozwiązanie tych kwestii odpowiedzialny jest Watykan, gdyż temat dotyczy Kościoła powszechnego, a nie tylko jednego państwa.

Biskupi niemieccy w lutym postanowili, że w jednostkowych przypadkach będą chcieli umożliwić wspólny udział w Komunii św. małżonkom różnych wyznań. Kard. Reinhard Marx tłumaczył wówczas, że wzrastająca liczba małżeństw "mieszanych" stawia Kościół przed "pilnym zadaniem duszpasterskim". Za decyzją głosowało dwie trzecie biskupów z Niemiec.

Niemieccy biskupi uważają, że ich decyzja ma zasięg lokalny, ale w istocie sam problem interkomunii dotyka małżeństwa w wielu innych krajach.

Decyzja niemieckich hierarchów wywołała konfuzję, a niekiedy nawet oburzenie. Za brak jednoznacznego stanowiska w tej sprawie krytykowany był także sam papież Franciszek.

Dowiedz się więcej » Holenderski kardynał krytykuje papieża Franciszka

Kościół
Wybór nowego papieża w rękach młodych. Relacja z konklawe
Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre