Kościoły szerzej otwarte

Od kilku do nawet ponad pół tysiąca wiernych będzie mogło od jutra uczestniczyć w mszach i nabożeństwach w kościołach. Ich liczba zależy od wielkości świątyni.

Aktualizacja: 19.04.2020 11:04 Publikacja: 19.04.2020 10:31

W największej polskiej świątyni - w bazylice w Licheniu od jutra we mszach świętych będzie mogło bra

W największej polskiej świątyni - w bazylice w Licheniu od jutra we mszach świętych będzie mogło brać udział 550 osób.

Foto: Fotorzepa/ Sławomir Mielnik

Dzisiejsza niedziela jest ostatnim dniem rygorystycznych ograniczeń, które obowiązują od 24 marca. Zgodnie z nimi w świątyniach mogło przebywać tylko pięć osób, nie licząc duchownych sprawujących mszę.

O zmianę regulacji w tym zakresie do premiera apelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki.

W swoim liście zwrócił uwagę na „potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów".

- Restrykcje nie powinny obejmować osób znajdujących się poza budynkiem sakralnym, do których stosują się ogólne przepisy o zachowaniu bezpiecznej odległości – zaznaczył abp Gądecki.

Od poniedziałku limit osób w miejscach kultu religijnego to jedna osoba na 15 mkw., a więc ich liczba będzie zależała od wielkości świątyni.

W największym w Polsce kościele – w bazylice w Licheniu będzie mogło jednorazowo brać udział w nabożeństwie aż 550 osób. Powierzchnia nawy głównej bazyliki górnej to 8290 mkw.

- Przypominamy, że w kościołach też obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, oprócz księży sprawujących mszę św. Przy przyjmowaniu komunii św. twarz można odsłonić w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maseczki. Nadal prosimy, aby zachowywać właściwą odległość między sobą, czyli przynajmniej dwa metry – apelują księża z licheńskiej bazyliki.

Z kolei w największym warszawskim kościele – Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie jednocześnie będzie mogło przebywać 245 osób, a w Panteonie Wielkich Polaków - 200.

W archikatedrze św. Jana na warszawskiej Starówce może maksymalnie uczestniczyć od jutra 100 osób, a w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze- 65 osób. Tyle samo w lubelskiej katedrze.

W krakowskim kościele Miłosierdzia Bożego – 55 osób. - Proszę zajmować wyłącznie oznaczone miejsca, począwszy od ołtarza. Obowiązują maseczki. Wejście do kościoła na 15 minut przed rozpoczęciem nabożeństwa – informuje krakowska parafia.

W krakowskiej Bazylice Mariackiej jednocześnie będzie mogło od jutra modlić się 110 osób, a w katedrze gnieźnieńskiej – 90 osób.

Z kolei do kościoła św. Brygidy w Gdańsku od poniedziałku, w każdej mszy lub innym obrzędzie religijnym będzie mogło uczestniczyć jednocześnie do 93 wiernych.

- Wszystkie osoby przebywające wewnątrz świątyni, poza kapłanami, zobowiązane są do noszenia maseczek zasłaniających usta i nos. Pomimo tych utrudnień cieszymy się iż będziemy mogli sprawować liturgię z większym udziałem naszych parafian – informuje gdańska parafia.

Nie w każdym kościele tak znacząco od jutra wzrośnie liczba wiernych na mszach. W Rogalinie pod Poznaniem będzie mogło brać w nich udział osiem osób, a w Radzewicach – siedem.

– Nasze kościoły są kameralne – informuje ks. Adam Pawłowski, proboszcz parafii. Zachęca wiernych do uczestniczenia we mszy przed kościołem. Głośniki będą włączone, a krzesła wystawione.

- Wiem, że wielu z nas ma dylematy czy iść do kościoła czy nie? Każdy musi sam podjąć decyzję, ja jedynie chciałbym podpowiedzieć, że jeśli jesteśmy w grupie ryzyka lub mamy takich domowników lub obawiamy się o swoje zdrowie to zachęcam by pozostać w domu i uczestniczyć w liturgii w telewizji lub przez internet – radzi ks. Pawłowski.

Zaprasza chętnych na msze święte. - Uczestniczymy w nich w maseczkach, ale pamiętajmy nic na siłę, dbajmy o swoje zdrowie, kiedy to wszystko minie, spokojnie wrócimy do praktyki sakramentalnej – dodaje ks. proboszcz z Rogalina.

Dzisiejsza niedziela jest ostatnim dniem rygorystycznych ograniczeń, które obowiązują od 24 marca. Zgodnie z nimi w świątyniach mogło przebywać tylko pięć osób, nie licząc duchownych sprawujących mszę.

O zmianę regulacji w tym zakresie do premiera apelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 792
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 791
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 790
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 789
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 788