Unieważnienie kredytu we frankach:: na czym polega zawezwanie do próby ugodowej i jak wygląda posiedzenie pojednawcze?

Postępowanie pojednawcze wszczyna się poprzez złożenie do sądu rejonowego pisemnego wniosku o zawezwanie do próby ugodowej.

Publikacja: 12.10.2019 02:00

Przed złożeniem pozwu, a zatem przed rozpoczęciem procesu można wezwać drugą stronę do zawarcia ugody. Postępowanie to, zwane pojednawczym, ma na celu załatwienie w sposób ugodowy sporu pomiędzy samymi stronami bez ingerencji sądu w postaci wyroku.

Jest to postępowanie mniej sformalizowane i krótsze aniżeli postępowanie zainicjowane pozwem. W postępowaniu pojednawczym nie prowadzi się postępowania dowodowego, stąd nie zgłasza się wniosków dowodowych. Postępowanie przeprowadzane jest na jawnym posiedzeniu sądu, niestanowiącym rozprawy. W razie niedojścia do kompromisu pomiędzy stronami lub odmowy zawarcia ugody przez bank, postępowanie to nie przekształca się w postępowanie rozpoznawcze. Natomiast ugoda zawarta w postępowaniu pojednawczym stanowi tytuł egzekucyjny, który następnie po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności będzie tytułem wykonawczym.

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe