fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Rzecznik finansowy wydał istotny pogląd w sprawie obligacji GetBack

Fotorzepa, Andrzej Bogacz
Bank nie był uprawniony do rekomendowania nabycia obligacji, gdyż takie czynności nie mieściły się w statutowym zakresie jego działalności.

Poszkodowany twierdzi, że został namówiony przez dyrektora oddziału banku na zakup obligacji GetBack SA za 110 tys. zł. Rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow wydała istotny pogląd do sprawy wprowadzenia go w błąd przy zakupie obligacji GetBacku.

W ocenie rzecznika Idea Bank stosował wobec konsumenta nieuczciwą praktykę rynkową, sprzeczną z dobrymi obyczajami i w sposób istotny zniekształcającą zachowania rynkowe jako przeciętnego konsumenta przed nabyciem obligacji GetBacku. Bank w ogóle nie był uprawniony do rekomendowania powodowi oferty nabycia obligacji, gdyż takie czynności nie mieściły się w statutowym zakresie działalności banku, o czym poszkodowany nie mógł wiedzieć.

– Ten pogląd to nadzieja dla wielu poszkodowanych przez Idea Bank oraz Getin Noble, które niezgodnie z prawem oferowały swoim klientom obligacje GetBacku – ocenia mec. Beata Komarnicka-Nowak, pełnomocnik klienta Idea Banku.

Istotne w sprawie jest to, że ów klient miał w tym banku ustalony profil jako konserwatywny, tzn. nie akceptował żadnego ryzyka, a tym bardziej ryzyka utraty kapitału. Bankier zapewniał go, że obligacje są całkowicie bezpieczne, a zysk dużo większy niż na lokacie.

Klient zarzuca teraz przed sądem, że bank przez swego pracownika wprowadził go w błąd co do treści umowy i dokonał wobec niego nieuczciwej praktyki rynkowej polegającej na działaniu i zaniechaniu wprowadzającym w błąd w zakresie bezpieczeństwa wpłaconego kapitału, możliwości jego utraty oraz kondycji spółki GetBack. W szczególności pracownik banku nie miał prawa namawiać do zakupu obligacji i posługiwać się terminem lokata w obligacje, a nie inwestycja.

Dodajmy, że do sądów w całej Polsce wpływają kolejne pozwy. Prokuratura cały czas prowadzi śledztwo w tej sprawie. Kolejna rozprawa przed Sądem Okręgowym w Poznaniu przeciwko Idea Bankowi odbędzie się 10 października. Do sprawy przystąpił również prokurator z Prokuratury Regionalnej do spraw przestępczości gospodarczej. Sąd planuje przesłuchać między innymi prezesów banku.

Sygnatura akt: XVIIIC 340/19

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA