fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Netanjahu musiał zejść ze sceny, Izrael zbombardował Strefę Gazy

AFP
Izrael zbombardował w środę Strefę Gazy kilka godzin po tym, jak dźwięk syren alarmowych, które rozległy się po wystrzeleniu rakiet z terytorium Strefy Gazy, zmusił premiera Benjamina Netanjahu do zejścia ze sceny w czasie przedwyborczego wiecu - informuje Reuters.

Izraelska armia poinformowała, że w czasie nalotu trafionych zostało 15 celów, w tym fabryka broni, nadmorska baza używana przez palestyńskich bojowników oraz tunele używane przez Hamas, rządzący Strefą Gazy od 2006 roku. Na razie nie ma informacji o liczbie ofiar nalotu.

Kilka godzin wcześniej Netanjahu, otoczony ochroniarzami, musiał zbiec do schronu w czasie wiecu w mieście Aszdod, na południu Izraela, po tym jak w czasie wiecu wyborczego, zorganizowanego na tydzień przed wyborami powszechnymi, rozległy się syreny alarmowe.

Netanjahu kilka minut później kontynuował przemówienie, które było transmitowane na żywo w mediach społecznościowych przez partię premiera, Likud.

Jednak obraz na którym widać jak premier musi opuścić scenę był okazją do ataków ze strony opozycji na obecnego szefa rządu oskarżanego o to, że nie zrobił wystarczająco wiele, by powstrzymać regularnie powtarzające się ataki rakietowe na terytorium Izraela przeprowadzane ze Strefy Gazy.

Izraelska armia poinformowała, że we wtorek wieczorem dwie rakiety zostały wystrzelone ze Strefy Gazy w kierunku Aszdod i innego miasta, Aszkelon. Obie rakiety przechwycił system izraelskiej obrony przeciwrakietowej czyli tzw. Żelazna Kopuła.

Naloty przeprowadzone w środę w nocy na cele w Strefę Gazy były odpowiedzią na te ataki rakietowe.

Do wystrzelenia rakiet w stronę Aszdod i Aszkelon doszło wkrótce po tym, jak Netanjahu ogłosił, że planuje anektować okupowany Zachodni Brzeg jeśli zostanie ponownie premierem po wyborach zaplanowanych na 17 września.

Izrael okupuje Strefę Gazy od wojny sześciodniowej z 1967 roku. Od momentu przejęcia na tych terenach władzy przez Hamas Strefa Gazy jest poddana izraelskiej blokadzie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA