fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Izrael: Kontrwywiad oskarżony o torturowanie nastolatków

123RF
Trzech żydowskich nastolatków zostało aresztowanych w niedzielę w Izraelu w związku z podejrzeniem o przygotowywanie przez nich aktu terroru. Izraelski kontrwywiad, Szin Bet i izraelska policja nie podają tożsamości zatrzymanych, ani żadnych szczegółów śledztwa w ich sprawie - informuje "Harretz".

Honenu, izraelska organizacja nonprofit, która zapewnia pomoc prawną Żydom podejrzanym o działalność terrorystyczną podaje, że dwóch nastolatków aresztowano w czasie dokonywania przeszukania w "nieokreślonym miejscu". Trzeciego nastolatka aresztowano w innym miejscu, po pewnym czasie.

Adwokat Adi Kedar zarzuca Szin Bet i prokuraturze, że ci nie udzielają informacji o przebiegu śledztwa. Według niego zeznania od nastolatków wymuszono "w brutalny, nieakceptowalny sposób".

Z kolei skrajnie prawicowy działacz, Itamar Ben Gvir twierdzi, że rodzina jednego z podejrzanych skontaktowała się z nim prosząc o pomoc.

O brutalnych metodach przesłuchań stosowanych przez Szin Bet głośno zrobiło się w 2015 roku, gdy oskarżeni w sprawie o zamordowanie trzech członków palestyńskiej rodziny na Zachodnim Brzegu, twierdzili, iż byli torturowani w czasie śledztwa. Ich oskarżenia doprowadziły do protestów w Izraelu.

Izraelski Sąd Najwyższy w 1999 roku ograniczył użycie brutalnych metod przesłuchiwania, ale zastrzegł, że śledczy, który zastosuje przemoc, może po fakcie bronić się wskazując na "pilną potrzebę" naruszenia prawa.

Jednak w listopadzie sąd odrzucił skargę Palestyńczyka Faresa Tbeisza skarżącego się na tortury w czasie śledztwa uznając, iż "specjalne metody" zastosowane przez śledczych były uzasadnione.

Tbeish, 40-letni mieszkaniec Zachodniego Brzegu, został aresztowany w 2011 roku pod zarzutem przynależności do Hamasu i handlu bronią. Mężczyzna był torturowany przez śledczych, którzy chcieli, aby ujawnił im gdzie znajduje się ukrywana przez Palestyńczyków broń.

Źródło: Haaretz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA