Prokuratura wnioskuje o areszt dla kontrolerów ze Smoleńska

Prokuratura Krajowa poinformowała, że wystąpiła z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie trzech kontrolerów, którzy 10 kwietnia 2010 r. pełnili służbę na lotnisku w Smoleńsku.

Aktualizacja: 17.09.2020 05:57 Publikacja: 16.09.2020 22:24

Prokuratura wnioskuje o areszt dla kontrolerów ze Smoleńska

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Do warszawskiego sądu rejonowego z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu dla trzech kontrolerów z lotniska Smoleńsk-Północ wystąpił zespół śledczy nr 1 w Prokuraturze Krajowej.

Czytaj także:
Prokuratura Krajowa: śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej w kluczowej fazie

Zarzuty dotyczą artykułu 173 Kodeksu karnego - spowodowania katastrofy w ruchu powietrznym, skutkującej śmiercią wielu osób.

Jeżeli sąd przychyli się do wniosku, możliwe będzie podjęcie działań zmierzających do zatrzymania kontrolerów.

Jak informowała Prokuratura Krajowa, w śledztwie dotyczącym katastrofy w Smoleńsku zgromadzono 1500 tomów akt głównych, a więc ponad 600 tysięcy stron dokumentów; przesłuchano blisko tysiąc świadków, wykonano setki oględzin gromadząc szeroki materiał dowodowy.

W ramach śledztwa prokuratorzy dokonali kilkakrotnie oględzin szczątków wraku, przechowywanych w rejonie lotniska Smoleńsk Północny. Wysłane zostały także wnioski do Federacji Rosyjskiej o wykonanie czynności w ramach pomocy prawnej, m.in. o ogłoszenie zarzutów i przesłuchanie podejrzanych. Spośród kilkudziesięciu wniosków kierowanych przez polską prokuraturę, strona rosyjska nie zrealizowała kluczowych czynności procesowych, które są istotne dla wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

Po ponownej analizie materiału dowodowego prokuratorzy ustalili, że radiolokacyjny system lądowania, z którego korzystała obsługa wieży kontrolnej w Smoleńsku, był niesprawny, a w efekcie nieprawdziwa była większość informacji o położeniu samolotu, które kontrolerzy przekazywali pilotom. Te ustalenia są wynikiem odczytu rejestratora P-500 z wieży kontroli lotów w Smoleńsku, w tym nagrań rozmów kontrolerów z pilotami samolotu. Dzięki analizie Biura Badań Kryminalistycznych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego udało się odczytać dodatkowe zdania i słowa oraz przypisać poszczególne wypowiedzi konkretnym osobom. Prokuratorzy porównali zapisy rozmów kontrolerów i załogi z technicznymi danymi o położeniu samolotu w określonym czasie, np. gdy padały komunikaty z wieży. Na tej m.in. podstawie stwierdzili, że informacje przekazywane przez kontrolerów załodze były błędne.

Dlatego prokuratura wydała postanowienia o zmianie zarzutów stawianych dotąd rosyjskim kontrolerom – z nieumyślnego spowodowania katastrofy i sprowadzenia jej niebezpieczeństwa na działanie umyślne. Prokuratorzy przyjęli, że podejrzani – zezwalając na zniżanie się samolotu i warunkowe próbne podejście do lądowania – przewidywali, iż może dojść do katastrofy i się na nią godzili. Oznacza to umyślne, w zamiarze ewentualnym, sprowadzenie katastrofy w ruchu powietrznym, której następstwem jest śmierć wielu osób, czyli przestępstwo z art. 173 par. 1 i 3 Kodeksu karnego.

W katastrofie Tu-154 pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, udających się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz najwyżsi dowódcy wojskowi.

Do warszawskiego sądu rejonowego z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu dla trzech kontrolerów z lotniska Smoleńsk-Północ wystąpił zespół śledczy nr 1 w Prokuraturze Krajowej.

Czytaj także:
Prokuratura Krajowa: śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej w kluczowej fazie

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej