48 mln złotych – tyle ma zostać przeznaczone na realizację „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań »Razem bezpieczniej« na lata 2025–2028”. W jego ramach samorządy i organizacje pozarządowe będą mogły składać wnioski o dofinansowanie inicjatyw dotyczących bezpieczeństwa, a uchwałę w sprawie programu rząd przyjął przed kilkoma tygodniami. Jest to już piąta edycja tego programu, a tym razem nacisk ma zostać położony na aktualne wyzwania, jak m.in. przeciwdziałanie cyberprzestępczości i oszustwom ekonomicznym. Od wcześniejszych edycji coś go jeszcze jednak różni. Z nazwy usunięto nazwisko patrona – Władysława Stasiaka.
Czytaj więcej
Przyjaciele i bliscy Władysława Stasiaka uruchomili stronę internetową poświęconą zmarłemu pod Sm...
Zdaniem MSWiA po prostu wrócono do dawnej nazwy programu. Zdaniem PiS była to decyzja polityczna
Władysław Stasiak był m.in. wieloletnim pracownikiem NIK, wiceprezydentem Warszawy, ministrem spraw wewnętrznych za pierwszych rządów PiS, a następnie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego i szefem Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zginął w katastrofie smoleńskiej, a od 2016 roku nazwa rządowego programu „Razem bezpieczniej” kończyła się słowami „imienia Władysława Stasiaka”. Konkretnie chodzi o trzy edycje tego programu: w latach 2016–2017, 2018–2022 i 2022–2024.
Czytaj więcej
Sala konferencyjna w resorcie otrzyma dziś imię byłego ministra spraw wewnętrznych Władysława Sta...
Dlaczego nazwisko patrona nagle zniknęło? W odpowiedzi na nasze pytania wydział prasowy MSWiA wyjaśnia, że po prostu wrócono do nazwy programu „Razem bezpieczniej” z czasów jego pierwszej edycji w latach 2007–2015. „Ideą stworzenia programu było budowanie społeczeństwa obywatelskiego, zaufania społecznego i zaufania do instytucji publicznych, a tymi ideami kierowali się także twórcy kolejnych edycji programu. Samo skrócenie nazwy programu uwzględnia fakt, że żadnym innym nowo tworzonym programom nie są nadawane nazwy pochodzące od imion czy nazwisk” – dodaje dział prasowy.