Katastrofa smoleńska

Polonia prosi Trumpa o pomoc w odzyskaniu wraku

Fotorzepa, Jakub Kamiński
Komitet złożony z przedstawicieli organizacji polonijnych w USA napisał list do Donalda Trumpa, w którym prosi o pośrednictwo w odzyskaniu przez Polskę wraku Tupolewa.

"Zwracamy się do Pana oraz do administracji USA o wspomożenie Państwa Polskiego w staraniach o odzyskanie wraku prezydenckiego samolotu Tu-154M, który uległ katastrofie w Smoleńsku w 2010 r., jak i wszelkich innych dowodów i nagrań przetrzymywanych przez Rosję" - czytamy w liście opublikowanym przez "Gazetę Polską Codziennie".

Autorzy podpisani pod listem zauważają, że reprezentują "sporą polską społeczność", która w wyborach prezydenckich głosowała na Donalda Trumpa i która wiąże duże nadzieje ze złożoną przez prezydenta obietnicą pomocy w odzyskaniu wraku.

Jak podkreślają, do napisania listu zachęciło ich docenienie przez Trumpa "rosnącego znaczenia Polski jako sojusznika", a fakt, że "wyraźne próby podejmowane przez prezydenta Rosji, Władimira Putina, w celu oczernienia i obarczenia winą zmarłego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wytworzenia fałszywej narracji, by podważyć wiarygodność Państwa Polskiego, nadają tej kwestii pilny charakter".

Podpisani pod listem zauważają, że w kwestii zwrotu wraku Rosja konsekwentnie odmawia współpracy, dlatego wyrażają wdzięczność za "obietnicę pomocy w odzyskaniu wraku prezydenckiego samolotu, a także za wysiłki dyplomatyczne i międzyrządowe dyskusje w tej kwestii od początku 2016 r.".

Autorzy listu wyrażają też nadzieję, że " administracja USA wywrze presję na Rosję o poszanowanie międzynarodowych norm".

Cały list na gpcodziennie.pl

Źródło: Gazeta Polska Codzienie

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL