fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Inwestycje firm wystrzeliły w I kwartale

shutterstock
Przedsiębiorstwa pobiły 12-letni rekord pod względem dynamiki wydatków na swój rozwój. Trudno jednak uznać, że to początek rewolucji technologicznej w polskiej gospodarce.

O ile zyski przedsiębiorstw niefinansowych okazały się w I kwartale tego roku niższe niż rok wcześniej, o tyle inwestycje okazały się zaskakująco wysokie – wynika z przedstawionych w czwartek danych GUS. W sumie firmy na swój rozwój przeznaczyły 28,1 mld zł, co oznacza realny wzrost rok do roku aż o 21,7 proc.

– Tak szybko nakłady firm nie zwiększały się przynajmniej do 12 lat, można więc mówić o fenomenalnym wyniku – komentuje Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska. – Tak silne ożywienie inwestycji nie było sygnalizowane w badaniach koniunktury z ostatnich miesięcy.

– To tym bardziej zaskakujący wynik wobec pogarszającej się koniunktury w Niemczech, które są naszym największym partnerem gospodarczym oraz rosnącej niepewności na globalnych rynkach – zauważa też Michał Rot, ekonomista PKO BP. W takiej sytuacji głównym motorem wzrostu inwestycji staje się rosnący popyt krajowy i wysoki poziom wykorzystania mocy produkcyjnych.

W ujęciu branżowym największą aktywność widać w energetyce – wzrost rok do roku o prawie 46 proc., co wskazuję, że po ubiegłorocznej lekkim zastoju, ruszyły tu wielkie budowy (przykładowo budowa bloku energetycznego w elektrowni w Ostrołęce). O imponującej dynamice można też mówić w branży informacji i komunikacji (po ponad 38,2 proc.) oraz w transporcie i gospodarce magazynowej. W tych sektorach duże inwestycje są niejako naturalnym elementem biznesu, bo tylko one determinują dalszy rozwój. – Przykładowo, rozwój e-commerce wymaga nowych magazynów i hal, cała logistyka po prostu rośnie więc jak na drożdżach – zauważa Jakub Rybacki, ekonomista ING Banku Śląskiego. Z kolei w transporcie obecnie największym inwestorem mogą być PKP PLK, które ruszyły z wielkim programem rozbudowy i modernizacji linii kolejowych. W energetyce czy transporcie swoje odbicie zapewne mają też projekty realizowane przez samorządowe spółki komunalne.

Warto zauważyć, że mocno też wzrosły nakłady w przetwórstwie przemysłowym, o 17,9 proc. względem 1,3 proc. przed rokiem. To bardzo istotne, bo dotychczas firmy produkcyjne cechowało bardzo niskie techniczne uzbrojenie pracy. Z kolei jedyną branżą, która zanotowała w I kwartale spadek inwestycji jest handel (o 1,2 proc. w porównaniu z I kwartałem 2018 r.), co może być pokłosiem zamykania sklepów w niedziele.

Jeśli chodzi o rodzaj inwestycji, to rosną one w tempie dwucyfrowym we wszystkich kategoriach. Oznacza, to że przedsiębiorstwa (w tym także te publiczne) inwestują w nowe powierzchnie, maszyny i środki transportu.

Pytanie, czy wyniki firm z pierwszego kwartału są zapowiedzią prawdziwego, długo oczekiwanego boomu inwestycyjnego w Polsce, zwłaszcza w kontekście wyposażania firm w nowe technologie, ich automatyzację i robotyzację.

– Myślę, że sama dynamika w kolejnych kwartałach nieco spadnie, ale utrzymywać się będzie na solidnym, 12–15 -proc. poziomie – uważa Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. – Jednak nie sądzę, by był to początek rewolucji technologicznej w polskich firmach. Mamy przykłady takich, które inwestują w roboty przemysłowe, ale to nie jest jeszcze powszechne zjawisko – mówi Soroczyński.

– Proces inwestycyjny w przedsiębiorstwach trwa co najmniej kilka miesięcy, więc także w nadchodzących kwartałach powinniśmy widzieć podwyższoną aktywność w tym zakresie – uważa też Michał Rot. – Jeśli zaś chodzi o automatyzację, raczej trudno tu mówić o przełomie.

– Działalność inwestycyjna powinna posłużyć niwelowaniu barier podażowych – albo zwiększenia produktywności pracowników, albo ich zastępowania w drodze automatyzacji i robotyzacji procesów – ocenia Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan. – Jednak są to trendy długofalowe, które trudno będzie wychwycić w tegorocznych danych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA