Reklama
Rozwiń

Aleksander Pronkiewicz: Cyberkolonia, czyli ile jest warta polska suwerenność

Wydarzenia ostatnich tygodni w sposób dobitny pokazują to, co dotychczas funkcjonowało wyłącznie na drugim planie, widoczne tylko dla bardziej dociekliwych. Natomiast było zupełnie niewidoczne dla przyzwyczajonych do wygody użytkowników komputerów, smartfonów, czy platform internetowych; dla wszystkich tych, dla których rozwiązanie ma być one-click-away, optymalnie uszlachetnione dodatkowo takim, czy innym brandem, mile łechczącym ludzką próżność. Aleksander Pronkiewicz

Aktualizacja: 01.04.2020 16:41 Publikacja: 01.04.2020 16:13

Aleksander Pronkiewicz: Cyberkolonia, czyli ile jest warta polska suwerenność

Foto: Adobe Stock

A mianowicie suwerenność najjaśniejszej Rzeczypospolitej, co do istnienia której wielu nie ma najmniejszej wątpliwości, istnieje tylko o tyle, o ile nie stoi w sprzeczności z interesem dostawców współczesnych kolonialnych łańcuchów – systemów informatycznych o zamkniętym kodzie źródłowym. Łańcuchów o tyle wyrafinowanych, że skuwających delikatnie, w sposób nie obcierający nadgarstków. Zniewalających jednak równie bezwzględnie. I o ile osobie prywatnej, czy prywatnej spółce, wolno udostępniać swoje dane komu chce, kiedy chce i z jakimikolwiek chce konsekwencjami, o tyle gdy zaczyna to robić moje państwo, to należy postawić otwartym tekstem pytanie o realność jego suwerenności. Wiele wskazuje bowiem na to, że mamy do czynienia nie ze samostanowiącym podmiotem, ale z kolonią egzystującą na cyberłańcuchu metropolii.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono