fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inne sporty

Uratowany rosyjski himalaista Aleksander Gukow jest już w Moskwie

twitter/ Govt. of Pakistan
Rosyjski wspinacz Aleksander Gukow, który przez sześć dni był uwięziony na jednej ze ścian szczytu Latok I, na wysokości 6200 metrów, po uratowaniu w Pakistanie został przetransportowany do Moskwy.

Himalaista został przetransportowany na pokładzie samolotu Suchoj Superjest100 ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych - poinformowała agencja TASS.

- Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych zakończyło ewakuację sanitarną z Islamabadu do Moskwy drogą powietrzną rannego rosyjskiego wspinacza, który spędził prawie tydzień na zboczu góry Latok I w Pakistanie - powiedział rzecznik resortu.

Suchoj Superjest100 wylądował na moskiewskim lotnisku Żukowski. Stamtąd Gukow został zabrany do szpitala. Stan alpinisty nie pogorszył się w czasie lotu.

Aleksander Gukow z Petersburga i jego partner wspinaczkowy Siergiej Głazunow z syberyjskiego miasta Irkuck utknęli na stromym zboczu góry Latok I. Głazunow zginął w środę, po odpadnięciu od ściany. Gukow zdołał się utrzymać, ale nie miał prawie żadnego sprzętu i jedzenia, ponieważ większość ekwipunku spadła razem z Głazunowem. Jego ciało zauważono podczas lotu rekonesansowego. Rosjanie chcieli zdobyć szczyt nową, północną drogą.

Latok I ma wysokość 7145 metrów nad poziomem morza.

Źródło: rp.pl/ TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA