fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Algieria: Ambasada odnalazła grób polskiego księcia

materiały
Udało się zlokalizować grób zmarłego w Algierii księcia Józefa Karola Poniatowskiego (1809-1855) naturalnego syna Księcia Józefa i Zofii Potockiej - informuje ambasada RP w Algierze.

Józef Karol Poniatowski, urodzony w 1809 roku syn księcia Józefa Poniatowskiego, ministra wojny i naczelnego wodza Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, został usynowiony w 1828 roku przez siostrę księcia, Marię Tyszkiewiczową (z d. Poniatowską).

Młody Poniatowski ukończył szkołę kawalerii w Saumur we Francji i brał udział w walkach o niepodległość Grecji we francuskim mundurze - podczas walk dosłużył się stopnia podporucznika.

Józef Karol Poniatowski brał udział w Powstaniu Listopadowym, w czasie którego był adiutantem polowym generała Jana Skrzyneckiego. Po upadku powstania udało mu się dostać do Francji. W 1844 roku walczył w szeregach francuskiej armii z powstańcami Abdel Kadera w Algierii. 

Zmarł 18 lutego 1855 roku w  mieście Tlemcen (Algieria), gdzie został pochowany.

Jego grób przeniesiono po uzyskaniu niepodległości przez Algierię, kiedy władze tego kraju zaczęły likwidować chrześcijańskie cmentarze. Jak się okazało prochy Poniatowskiego trafiły na wojskowy cmentarz francuski w Oranie.

Ambasada w Algierze informuje, że mogiła Poniatowskiego znajduje się w „kwaterze generalskiej” cmentarza. Na krzyżu widnieje napis: „Prince Poniatowski, chef d’escadron” (książę Poniatowski, dowódca szwadronu).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA