fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Niemcy europejskim potentatem choinkowym

Niemcy stają się potentatem choinkowym w Europie
123rf.com
W 2015 roku Niemcy kupili 25 mln drzewek bożonarodzeniowych. Wiele milionów poszło na eksport - w tym także do Polski.

Plantatorzy i sprzedawcy choinek notują wielomilionowe obroty.

Handel drzewkami bożonarodzeniowymi to dobry biznes w całej Europie. W Niemczech najczęściej sprzedawane są jodły, świerki, sosny oraz daglezje. Większość drzewek w niemieckich domach pochodzi z rodzimych plantacji. zaledwie 4 mln z sąsiedniej Danii, która jeszcze do niedawna eksportowała do Niemiec dużo więcej.

Rośnie też niemiecki eksport drzewek. Najwięcej trafia do Szwajcarii, Francji Austrii oraz Polski - około miliona drzewek. Obroty roczne branży w zeszłym roku wyniosły ponad 700 mln euro. W sumie firmy zajmujące się hodowlą i sprzedażą drzewek zatrudniają 150 tys. osób - 100 tys. na stałe, a 50 tys. dorywczo, w okresie przedświątecznym. Drzewka przeznaczone na sprzedaż mają średnio od 8 do 12 lat.

Największe plantacje drzewek znajdują się w kraju związkowym Nadrenii Północnej-Westfalii z 18 tys. hektarami upraw. W samym regionie Sauerland plantacje mają powierzchnie ponad 12 tys. ha. Ponad to drzewka pochodzą z plantacji w Szlezwiku Holsztynie oraz Dolnej Saksonii. Tylko pięć procent drzew sprzedawanych przed świętami pochodzi z lasu.

Najpopularniejszym gatunkiem drzewa w niemieckich domach jest jodła kaukaska - 70 proc. wszystkich kupowanych drzew. Na drugim miejscu jest świerk srebrny oraz inne rodzaje świerków oraz jodła szlachetna.

W Polsce najpopularniejsze są: świerk pospolity oraz jodła kaukaska, rzadziej sosna. W zeszłym roku ceny choinek wahały się od 40-150 złotych (za świerk) do 80-300 złotych (za jodłę). Cena zależy nie tylko od gatunku drzewa, ale także od jego wielkości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA