fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Amerykański przemysł w trendzie spadkowym

Bloomberg
Produkcja przemysłowa w USA w listopadzie spadła o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca - poinformowała Rezerwa Federalna (FED) w komunikacie.

Odnotowany przez FED wynik jest znacznie słabszy, niż wskazywały prognozy analityków. eksperci szacowali, że w analizowanym okresie odnotujemy wprawdzie spadek, ale będzie on znacznie słabszy i wyniesie tylko 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca.

W ujęciu rok do roku odnotowaliśmy spadek o 1,2 proc., co jest najmocniejszą zmianą na minus od grudnia 2009 r. W ocenie analityków tak słaby wynik może wskazywać, że amerykańska gospodarka powoli zmierza w stronę kolejnej recesji.

FED zrewidował także odczyt za październik. końcowy wynik po korekcie to spadek o 0,4 proc. miesiąca do miesiąca wobec pierwotnie podanego 0,2 proc.

Analitycy zwracają uwagę na mocny spadek produkcji w segmencie energii i gazu, ze względu na łagodną pogodę, która nie wymagała ogrzewania mieszkań. Wskaźnik spadł w listopadzie o 4,3 proc. wobec spadku o 2,8 proc. w październiku.

Produkcja w przetwórstwie przemysłowym pozostała bez zmian miesiąc do miesiąca, co jest odczytem zgodnym z oczekiwaniami, wobec wzrostu o 0,3 proc. przed miesiącem.

Dynamika produkcji w segmencie górnictwa wyniosła -1,1 proc. wobec -2,4 proc. w październiku.

Odczyt wskazujący na zmianę wartości produkcji to nie jedyna ważna informacja, na która czekają dzisiaj inwestorzy i którą ogłosi FED. W środę poznamy także decyzję dotyczącą stóp procentowych. Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że notowania kontraktów terminowych wskazują, iż prawdopodobieństwo podwyżki wyceniane na rynku na ok. 78 proc.

Oprócz samej decyzji o podniesieniu stóp, która zdaniem analityków już w dużej części jest wyceniona przez rynek, istotne znaczenie będzie miał komunikat Fed wskazujący na skalę i tempo cyklu zaostrzania polityki pieniężnej w USA.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA