fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Nowy podział obowiązków w KE: unijne finanse dla Irlandii

Mairead McGuinness
materiały prasowe
Usługi finansowe dla Irlandki, handel dla Łotysza — to nowy podział obowiązków w Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen postawiła na wolnorynkową północ.

Mairead McGuinness będzie nowym komisarzem UE po tym, jak do dymisji podał się Phil Hogan. To irlandzka eurodeputowana z najdłuższym stażem — 16 lat — obecnie sprawująca funkcję wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Zanim weszła do PE była dziennikarką.

Politycznie związana z chadecką Europejską Partią Ludową, podobnie jak jej poprzednik Phil Hogan. Zastąpiła go, bo były już komisarz zamieszany był w tzw. aferę golfową. Wbrew restrykcjom związanym z pandemią wziął udział w golfowej imprezie w Irlandii, a także nie wypełnił nakazu kwarantanny po przyjeździe z Belgii do Irlandii. Dodatkowo pogrążył go fakt, że już po wybuchu afery kłamał w swoich wyjaśnieniach składanych Ursuli von der Leyen. Odejście Hogana to poważna strata, bo był doświadczonym komisarzem (w poprzedniej kadencji nadzorował rolnictwo), który zajmował się teraz bardzo ważną dziedziną handlu międzynarodowego. W dobie rosnącego protekcjonizmu i napięć wywołanych polityką Donalda Trumpa UE stała się liderem wolnego handlu, a jej komisarz jest odpowiedzialny za kolejne umowy o wolnym handlu, w tym także tę z Wielką Brytanią.

Von der Leyen nie zdecydowała się dać McGuinness tej teki, ponieważ brakuje jej doświadczenia. Postanowiła jednak pozostawić handel w tej samej rodzinie politycznej — Europejskiej Partii Ludowej — i w rękach polityka gwarantującego ten sam kurs na wolny handel. Wybrała bardzo doświadczonego Łotysza Valdisa Dombrovskisa. Zasiada w KE drugą kadencję w przeszłości był eurodeputowanym i premierem Łotwy. Jest jednym z trzech zastępców wykonawczych przewodniczącej KE.

Phil Hogan
AFP

To ważna funkcja, bo każdy z nich jest jednocześnie łącznikiem Komisji z największymi grupami politycznymi w Parlamencie Europejskim: chadecką, socjaldemokratyczną i liberalną. Taka struktura, zastosowana po raz pierwszy w historii, ma czynić Komisję stabilną, bo na stałe kontaktującą się z koalicją dającą jej poparcie dla legislacji w Parlamencie Europejskim. W obecnej kadencji Dombrovskis nadzoruje usługi finansowe i właśnie tę część swoich kompetencji przekaże nowej irlandzkiej komisarz. Pozostanie jednak przedstawicielem KE na posiedzenia Eurogrupy.

Irlandia zgodnie z przewidywaniami straciła ważną tekę handlu: nie miała równie mocnego kandydata jak Hogan, poza tym zapłaciła za zamieszanie i skazę na wizerunku Komisji. Jednak ku zaskoczeniu obserwatorów kara dla Irlandii nie była dotkliwa, bo McGuinness dostała inną ważną tekę. Co więcej nominacja dla przedstawicielki tego kraju wzmacnia jej pozycję w tej dziedzinie. Szefem Eurogrupy, czyli grona ministrów finansów UE, został niedawno Irlandczyk, inny przedstawiciel tego kraju zasiada w zarządzie Europejskiego Banku Centralnego, a dyrektorem generalnym, czyli najwyższym rangą urzędnikiem w KE, nadzorującym usługi finansowe i rynki kapitałowe, także jest Irlandczyk.

Ostateczny wynik tej roszady jest neutralny. Zarówno handel, jak i usługi finansowe, pozostały w rękach małych krajów północy UE, tradycyjnie nastawionych na wolny handel i zintegrowany rynek finansowy. Obie posady sprawują też nadal politycy europejskiej chadecji. Jednym z rozważanych wariantów miało być przekazanie usług finansowej fińskiej komisarz, w przeszłości sprawującej funkcję minister finansów. W takim scenariuszu McGuinness dostałaby mniej ważną tekę ds. partnerstw międzynarodowych. Jednak Jutta Urpilainen jest socjalistką i taka zamiana na pewno wywołałaby sprzeciw chadecji.

Anna Słojewska z Brukseli

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA