– Ta zmiana ma być wiadomością, że Departament Skarbu może odpowiadać na subsydia walutowe, które uderzają w amerykański przemysł – oznajmił Wilbur Ross, sekretarz handlu USA.

USA: Rosja manipuluje rublem, będą sankcje

To, czy dany kraj manipuluje kursem swojej waluty, ma być rozstrzygane przez Departament Skarbu. Obecnie raz na pół roku publikuje on raport wskazujący, które państwa można uznać za stosujące tę formę protekcjonizmu. Jak dotąd powstrzymywał się on przed uznaniem Chin za kraj manipulujący kursem swojej waluty. Chiny znajdują się jednak na jego liście obserwacyjnej, obok m.in. Japonii, Korei Południowej, Indii, Niemiec i Szwajcarii.

Chiński juan osłabł przez ostatni miesiąc o 2,8 proc. wobec dolara, przez ostatnie 12 miesięcy o 8,3 proc., a jego kurs wrócił na poziom z końcówki listopada. W piątek za dolara płacono 6,9 juana. Jeśli kurs dalej będzie się osłabiał, poniżej 7 juanów za dolara, może to zostać uznane przez USA za celową manipulację.

Ostatnie miesiące przyniosły umocnienie dolara wobec większości walut świata. Np. od początku roku złoty osłabł wobec niego o 2,5 proc. Zniżkował więc w tym okresie nieco bardziej niż euro (2,3 proc.), ale mniej niż korona czeska (2,6 proc.), forint węgierski (3,8 proc.) czy korona szwedzka (7,2 proc.).