Giełda

Przybywa spółek chętnych do wejścia na giełdę

Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski
Nie licząc przenosin z NewConnect, w I półroczu na GPW zadebiutowały trzy spółki. II półrocze ma być pod tym względem lepsze.

W piątek na warszawskim parkiecie zadebiutowała spółka Maxcom. Kurs akcji i PDA producenta telefonów komórkowych był na debiutanckiej sesji zbliżony do ceny emisyjnej (55 zł). Cena maksymalna była ustalona na 72 zł. Redukcja zapisów w transzy dla inwestorów indywidualnych wyniosła 63,4 proc.

Pierwotnie Maxcom planował pozyskać 45 mln zł netto. Do spółki trafiło jednak ok. 10 mln zł mniej.

Arkadiusz Wilusz, prezes firmy, zaznacza, że mimo to spółka zrealizuje wszystkie cele założone w prospekcie. Brakujące środki zostaną pozyskane z kredytów.

Pieniądze od inwestorów będą przeznaczone na rozwój nowych modeli klasycznych telefonów komórkowych oraz smartfonów, ekspansję zagraniczną i przejęcia, a także opracowanie smartfona dla seniorów.

– Sprzedaż eksportowa rośnie szybciej, niż się spodziewaliśmy. Pracujemy nad akwizycjami na rynkach zagranicznych. Smartfon dla seniora zadebiutuje na przełomie września i października, równolegle na rynkach europejskich i na krajowym. Na rynkach zagranicznych jest większe zapotrzebowanie na tego typu urządzenia niż w Polsce – mówi Wilusz.

Nie licząc przenosin z NewConnect, na warszawskim parkiecie w I półroczu zadebiutowały jedynie trzy spółki. Za sprawą dużych debiutów Dino Polska i Griffin Premium RE wartość tych ofert już jest większa niż wszystkich IPO w 2016 r. II połowa roku również powinna przynieść duże i ciekawe oferty publiczne.

W KNF jest złożonych kilka prospektów emisyjnych.

Na warszawski parkiet wybiera się m.in. Play Communications. Wartość oferty drugiej co do wielkości po Orange Polska sieci komórkowej w kraju może opiewać nawet na ponad 2 mld zł.

Z kolei do 3 lipca inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na akcje firmy GetBack. Przy założeniu ceny maksymalnej (została ustalona na 27 zł) oferta windykacyjnej firmy może sięgnąć nawet 1 mld zł.

Na giełdę wybierają się również Raiffeisen Polbank oraz NanoGroup.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL