fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Sierpień w kinach: Kulisy Hollywood i wielkich gwiazd

Brad Pitt i Leonardo DiCaprio w filmie Quentina Tarantino, gdzie epizod zagrał Rafał Zawierucha
materiały prasowe
Premiery z Blanchett, Banderasem, DiCaprio, Pittem oraz Dziędzielem i Ferencym pokażą polskie kina w sierpniu.

Szanse na tytuł największego przeboju lata ma nowy obraz Quentina Tarantino „Pewnego razu... w Hollywood". To historia upadającego gwiazdora z lat 60. i jego dublera, w których wcielają się Leonardo DiCaprio i Brad Pitt.

Nowe gangi Neapolu

Tylko to zdanie wystarczyłoby za reklamę, jednak PR-owcy posunęli się dalej – umiejętnie puścili w obieg informację, że Tarantino zrobił film o morderstwie, jakiego w domu Romana Polańskiego dokonała banda Mansona. Do tego doszła prośba, którą na festiwalu w Cannes wystosował do dziennikarzy sam reżyser, by nie zdradzali oni treści filmu.

Amerykanin wyjechał z Lazurowego Wybrzeża bez nagród, ale niezależnie od tego, jak „Pewnego razu... w Hollywood" ocenimy (ja akurat fanką tego filmu nie jestem), sale kinowe niewątpliwie wypełnią się po brzegi, a widzowie zobaczą, co zagrał nasz Rafał Zawierucha.

Największym konkurentem Tarantino do miana przeboju sierpnia będzie zapewne „Ból i blask" Pedro Almodóvara. Osobista spowiedź wielkiego hiszpańskiego mistrza. Film autoironiczny, bolesny, przejmujący. Ze znakomitą kreacją Antonia Banderasa, który wciela się w głównego bohatera – znanego reżysera przeżywającego twórczy i życiowy kryzys.

Innego typu wydarzeniem może stać się „Pavarotti" Rona Howarda. Reklamować tego filmu nie trzeba. Wystarczają te dwa nazwiska. Pavarotti to jeden z trzech wielkich tenorów końca XX wieku, a Howard jest laureatem dwóch Oscarów, twórcą „Okupu", „Pięknego umysłu", „Kodu da Vinci", „Frosta/Nixona".

W swoim dokumencie wykorzystał nagrania z koncertów, niepokazywane dotąd materiały archiwalne, rozmowy z bliskimi Luciano Pavarottiego.

Tych, którzy szukają na ekranie mocniejszych wrażeń, zainteresują pewnie „Piranie" Claudio Giovannesiego – film o młodocianych gangach walczących o wpływy na ulicach Neapolu. Mocne kino, do którego scenariusz napisał autor „Gomorry" Roberto Saviano. Świadectwo świata, w którym od dziecka przesiąka się kultem siły i brutalności.

Tajemnice matki

„Świat w ogniu" Rica Romana Waugha to rasowy thriller. Powraca na ekran Mike Banning, wcześniej bohater „Olimpu w ogniu" i „Londynu w ogniu", gdzie usiłował uchronić świat przed atakami terrorystów. Teraz on sam zostaje oskarżony o próbę zamachu na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ścigany przez FBI i tajne służby stara się odnaleźć prawdziwych sprawców, a jednocześnie zapobiec kolejnemu zamachowi terrorystycznemu.

Modne stały się ostatnio horrory. Jeden z nich – „Antologia duchów miasta" Denisa Côté – trafi na ekrany w połowie sierpnia. Wypadek samochodowy, w którym ginie jeden z mieszkańców, wywołuje w całej okolicy psychozę. Nikt nie chce rozmawiać o okolicznościach tragedii, w powietrzu czai się strach. Denis Côté, obserwując małe, kanadyjskie miasteczko, łączy kino grozy z dramatem. Osobiście czekam na „Gdzie jesteś, Bernadette".

W tym filmie spotkały się trzy ciekawe indywidualności: pisarka i scenarzystka Maria Semple, reżyser Richard Linklater – twórca trylogii „Przed wschodem słońca" i „Boyhood" – oraz aktorka Cate Blanchett. Razem spojrzeli oni z humorem i dystansem na współczesną rodzinę i amerykańskie kręgi artystyczno-biznesowe. Opowiedzieli historię odnoszącej wielkie sukcesy w dziedzinie designu kobiety, która nagle znika. Córka, szukając jej, odkrywa kolejne tajemnice z życia matki.

Poza „Pavarottim" warto obejrzeć też inny film faktu: „Maiden" Alexa Holmesa reklamowany przez dystrybutora jako „najbardziej kobiecy film w roku". W 1989 roku grupa dziewczyn stworzyła pierwszą w historii kobiecą załogę żeglarską startującą w superprestiżowych i ekstremalnie trudnych regatach wokółziemskich Whitbread Round the World Race.

Zgromadziła je na jachcie „Maiden" Tracy Edwards 24-letnia buntowniczka, która dotąd pływała na statkach jako kucharka, ale nie chciała uznać, że są pasje niedostępne dla kobiet.

Dane DNA

Dystrybutorzy nie zapominają, że dzieci wciąż mają wakacje. W „Toy Story 4" Johna Lassetera i Josha Cooleya kowboj Chudy znów wyruszy w podróż, gdy w pokoju małej Bonnie pojawi się nowa zabawka.

Z polskich tytułów w sierpniu wejdzie na ekrany komedia kryminalna „Na bank się uda" Szymona Jakubowskiego z Marianem Dziędzielem, Lechem Dyblikiem i Adamem Ferencym. To historia trzech starszych panów, którzy dokonują napadu na bank. Zamaskowani włamują się do skarbca, tylko że zaalarmowana policja po przyjeździe stwierdza, że... nic nie zginęło.

A w „Sługach wojny" Mariusza Gawrysia zamordowany zostaje słynny transplantolog, specjalista od przeszczepu szpiku. Komisarz grany przez Piotra Stramowskiego prowadzi śledztwo. Dalej są: tajemnica wojskowa, handel polskimi danymi o DNA przez niemieckie firmy, wyścig z czasem, by zapobiec bioterroryzmowi i tragedii.

Nie ma więc problemu, by dotrwać do września, który zacznie się od premiery„Polityki" Patryka Vegi, a potem przyniesie sporo nowości – zwłaszcza nowe filmy polskie – jak zawsze w okresie festiwalu w Gdyni.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA