Filmowcy piszą do ministra Glińskiego. Zarzucają mu "istotne naruszenie prawa"

Odwołanie Magdaleny Sroki, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, stanowi "istotne naruszenie prawa", a dokonanie tego wbrew stanowisku Rady PISF "wskazuje na lekceważenie ustawy o kinematografii jako obowiązującego aktu prawnego" - napisali w liście otwartym do ministra kultury Piotra Glińskiego przedstawiciele polskiej kinematografii.

Publikacja: 10.10.2017 23:38

Filmowcy piszą do ministra Glińskiego. Zarzucają mu "istotne naruszenie prawa"

Foto: Fotorzepa/ Roman Bosiacki

W poniedziałek minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, po zasięgnięciu opinii Rady PISF, odwołał Magdalenę Srokę z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Rada PISF zaopiniowała decyzję o odwołaniu Sroki negatywnie.

Przeciwko decyzji Glińskiego zaprotestowało środowisko filmowców. "Jak wskazała w swym stanowisku Rada PISF, nie zachodzi żadna z wymienionych w ustawie o kinematografii przesłanek umożliwiających odwołanie dyrektora w trakcie kadencji" - zauważają w swoim liście otwartym do ministra.

Artykuł 16 ustawy o kinematografii z 2005 roku jasno określa powody, dla których minister - po zasięgnięciu opinii Rady Programowej PISF – może odwołać dyrektora przed upływem kadencji. Są to:

działania z naruszeniem prawa

zrzeczenie się funkcji

choroba uniemożliwiająca pracę

skazanie prawomocnym wyrokiem za przestępstwo nieumyślne

niezatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego Instytutu

negatywna opinia Rady na temat działalności PISF

"W tej sytuacji odwołanie dyr.Magdaleny Sroki w dniu 9 X 2017 roku stanowi istotne naruszenie prawa, zaś potraktowanie tak fundamentalnego stanowiska Rady PISF jako zwykłej opinii wskazuje na lekceważenie ustawy o kinematografii jako obowiązującego aktu prawnego" - piszą sygnatariusze listu.

Zauważają, że PISF nie jest instytucją finansowaną z budżetu, lecz ze środków prywatnych uczestników rynku audiowizualnego. "To właśnie płatnicy na rzecz PISF stanowią połowę Rady i pominięcie ich jednomyślnego zdania jest podważeniem zasad, na jakich działa obecnie polska kinematografia" - stwierdzają.

"Pozwalamy sobie także zwrócić uwagę Pana Premiera na fakt, iż szkody dla wizerunku Polski związane z przerwaniem kadencji dyrektora PISF, co z pewnością odbije się szerokim echem w kraju i za granicą, będą znacznie dotkliwsze, niż szkody dla wizerunku PISF spowodowane wycofanym pismem sprzed paru miesięcy, o którym nikt nie wiedział do czasu zwrócenia na niego uwagi publicznej w piśmie Pana Premiera" - stwierdzają na koniec autorzy listu do ministra kultury.

Kadencja dyrektora PISF trwa pięć lat. Magdalena Sroka pełni tę funkcję od 3 października 2015 r. Zastąpiła na tym stanowisku Agnieszkę Odorowicz.

Pod listem podpisali się: reżyserzy Katarzyna Adamik, Jacek Bromski, Agnieszka Holland, Andrzej Jakimowski, Anna Kazejak, Joanna Kos-Krauze, Borys Lankosz, Andrzej Saramonowicz i Maria Zmarz-Koczanowicz, producenci Ewa Borguńska, Renata Czarnkowska-Listoś, Małgorzata Domin, Dariusz Jabłoński, Dawid Janicki, Wojciech Leszczyński i Maciej Strzembosz, menadżerka kultury Beata Chmiel oraz redaktor naczelna „FilmPRO” Irena Gruca-Rozbicka.

List Otwarty

do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dra hab. Piotra Glińskiego w sprawie odwołania Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdaleny Sroki

Szanowny Panie Premierze,

w imieniu organizacji i stowarzyszeń polskiego środowiska filmowego protestujemy przeciw bezprawnemu odwołaniu z funkcji Dyrektora PISF Pani Magdaleny Sroki. Jak wskazała w swym stanowisku Rada PISF, nie zachodzi żadna z wymienionych w ustawie o kinematografii przesłanek umożliwiających odwołanie dyrektora w trakcie kadencji.

W tej sytuacji odwołanie Dyr Magdaleny Sroki w dniu 9 X 2017 roku stanowi istotne naruszenie prawa, zaś potraktowanie tak fundamentalnego stanowiska Rady PISF jako zwykłej opinii wskazuje na lekceważenie ustawy o kinematografii jako obowiązującego aktu prawnego.

Odwołanie Dyrektor PISF jest również niezrozumiałe w świetle sukcesu ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Sukces ten podkreślił także Pan Premier w swoim wystąpieniu na Gali Festiwalu. Polskie kino dzięki PISF kierowanemu przez Panią Dyrektor Srokę odnosi liczne sukcesy za granicą, a stale rosnąca liczba widzów na polskich filmach plasuje Polskę w czołówce krajów europejskich.

Uważamy, że szczególnie w działalności instytucji publicznych niezmiernie istotne jest utrzymywanie kadencyjności dyrektorów tych instytucji, tak aby nie przechodziły one permanentnych rewolucji kadrowych. W Pańskiej decyzji o przerwaniu kadencji Dyr. Sroki szczególnie niepokojący jest fakt, iż PISF nie jest instytucją finansowaną z budżetu, lecz ze środków prywatnych uczestników rynku audiowizualnego. To właśnie płatnicy na rzecz PISF stanowią połowę Rady i pominięcie ich jednomyślnego zdania jest podważeniem zasad, na jakich działa obecnie polska kinematografia.

Pozwalamy sobie także zwrócić uwagę Pana Premiera na fakt, iż szkody dla wizerunku Polski związane z przerwaniem kadencji dyrektora PISF, co z pewnością odbije się szerokim echem w kraju i za granicą, będą znacznie dotkliwsze, niż szkody dla wizerunku PISF spowodowane wycofanym pismem sprzed paru miesięcy, o którym nikt nie wiedział do czasu zwrócenia na niego uwagi publicznej w piśmie Pana Premiera.

Z poważaniem:

  • Gildia Reżyserów Polskich
  • Kobiety Filmowcy
  • Krajowa Izba Producentów Filmowych
  • Polska Akademia Filmowa
  • Stowarzyszenie Filmowców Polskich

W poniedziałek minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, po zasięgnięciu opinii Rady PISF, odwołał Magdalenę Srokę z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Rada PISF zaopiniowała decyzję o odwołaniu Sroki negatywnie.

Przeciwko decyzji Glińskiego zaprotestowało środowisko filmowców. "Jak wskazała w swym stanowisku Rada PISF, nie zachodzi żadna z wymienionych w ustawie o kinematografii przesłanek umożliwiających odwołanie dyrektora w trakcie kadencji" - zauważają w swoim liście otwartym do ministra.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Laureaci Oscarów, Andrzej Seweryn, reżyserka castingów do filmów Ridleya Scotta – znamy pełne składy jury konkursów Mastercard OFF CAMERA 2024!
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Film
Patrick Wilson odbierze nagrodę „Pod Prąd” i osobiście powita gości Mastercard OFF CAMERA
Film
Nominacje do Nagrody Female Voice 2024 Mastercard OFF CAMERA dla kobiet świata filmu!
Film
Script Fiesta 2024: Damian Kocur z nagrodą za najlepszy scenariusz
Film
Zmarła Mira Haviarova