Reklama
Rozwiń

Kowal: Czy potrzebujemy wojny o Westerplatte?

Silny rząd powinien pokazywać muskuły przede wszystkim w polityce zewnętrznej, obronnej, energetycznej, w walce z przestępcami, w ściąganiu podatków itd. Nie powinno to działać w każdej sprawie na zasadzie: „jeśli nas nie popieracie politycznie, to was złamiemy ustawą".

Aktualizacja: 15.05.2019 19:48 Publikacja: 15.05.2019 19:27

Kowal: Czy potrzebujemy wojny o Westerplatte?

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Są w państwie miejsca nadzwyczajne, mające od lat swoich opiekunów, którzy ich „pilnują" dla całego narodu. Jest związana z nimi pewna tradycja i nie powinny być traktowane jako polityczny łup. Planowane zabranie Westerplatte samorządowi jakiś inny rząd może powtórzyć. A jeśli ktoś dojdzie do wniosku, że zakonnicy źle się opiekują jakimś zabytkiem o istotnym znaczeniu dla narodu, i zechce go znacjonalizować?

Takie kwestie jak zagospodarowanie i zachowanie Westerplatte powinny zostać w rękach samorządu, szczególnie że więź Westerplatte i jego historii z Gdańskiem to nie tylko techniczna sprawa, ale i kwestia zasadniczego znaczenia półwyspu dla miasta i jego ducha. W normalnym państwie, jeśli władza nie może się dogadać z samorządem, to powtarza negocjacje – i tak do upadłego. Nikt mi nie powie, że nie da się umówić z nową prezydent Aleksandrą Dulkiewicz. Siła państwa polega na tym, że ma zdolność dojścia do kompromisu z samorządem, a nie na tym, że robi zajazdy na wszystkich, którzy nie popierają aktualnej władzy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Jak łatwo w Polsce wykreować nieistniejące problemy. Realne pozostają bez rozwiązań
Opinie polityczno - społeczne
Tomasz Krzyżak: Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw ma sens
Opinie polityczno - społeczne
Jędrzej Bielecki: Populizm zabija strefę Schengen
felietony
Szantażowanie Hołowni, czyli szlachta składa protesty wyborcze
analizy
Michał Kolanko: Dlaczego Szymon Hołownia nie gra w wyborczy scenariusz PO?