fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Macron chce, aby G7 zajęło się płonącą Amazonią

AFP
Emmanuel Macron oświadczył, że na szczycie G7 we francuskim Biarritz, który rozpocznie się w sobotę, przywódcy największych gospodarek świata muszą zmierzyć się z pożarami trawiącymi Amazonię - informuje Bloomberg.

"Nasz dom płonie. Dosłownie" - napisał na Twitterze prezydent Francji. "To międzynarodowy kryzys" - dodał.

Umieszczając na agendzie G-7 problem płonącej Amazonii Macron naraża się na "wejście w geopolityczną walkę, której nie może wygrać, jeśli chciałby wymusić odpowiedź na kryzys od Donalda Trumpa, który już wcześniej wycofał USA z paryskiego porozumienia ws. klimatu" - pisze Bloomberg.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro już zareagował niezadowoleniem na propozycję Macrona. Jego zdaniem dyskusja o pożarach w Amazonii bez udziału Brazylii (nie należy do G7) pokazuje "kolonialną mentalność, która nie jest stosowna w XXI wieku".

"Żałuję, że prezydent Macron stara się wykorzystywać wewnętrzne sprawy Brazylii i innych państw Amazonii dla politycznego zysku" - napisał na Twitterze prezydent Brazylii.

W tym roku liczba pożarów w Dżungli Amazońskiej jest rekordowa, a Brazylia stała się bardzo wrażliwa na międzynarodowe zainteresowanie tą sprawą.

Źródło: Bloomberg
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA