Nie ma rozporządzenia o przekazywaniu zwłok szkołom prywatnym

Ministerstwo Zdrowia wciąż nie wydało rozporządzenia regulującego przekazywanie zwłok w celach naukowych szkołom prywatnym.

Publikacja: 02.11.2018 06:52

Nie ma rozporządzenia o przekazywaniu zwłok szkołom prywatnym

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Są już pierwsze uczelnie niepubliczne w Polsce, które uruchomiły studia medyczne. Wciąż jednak nie ma przepisów wykonawczych regulujących korzystanie przez nie z ciała ludzkiego na zajęciach z anatomii.

Czytaj także: Uczelnie niemedyczne chcą kształcić lekarzy

Do 30 września przepisy pozwalały na przekazywanie zwłok do celów naukowych tylko uczelniom publicznym. Regulację tę zmieniła obowiązująca od 1 października konstytucja dla nauki, która w przepisach wprowadzających znowelizowała także przepis ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Zmieniony art. 10 ust. 2 stanowi, że zwłoki niepochowane „mogą być przekazane do celów dydaktycznych i naukowych uczelni medycznej lub innej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i naukową w zakresie nauk medycznych, lub federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki prowadzącej działalność naukową w zakresie nauk medycznych".

Przepisy ustawy nie precyzują, czy ma to być uczelnia publiczna, czy także prywatna. Decyzję o przekazaniu ciała uczelni podejmuje starosta.

Wciąż jednak obowiązuje stare rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia dotyczące trybu przekazywania zwłok uczelni, w którym znajduje się zapis o tym, że ciało do celów naukowych trafia wyłącznie do uczelni publicznych. Brak odpowiedniej regulacji krytykują rektorzy prywatnych uczelni prowadzących kierunek lekarski, którzy chcieliby móc pozyskiwać zwłoki dla zakładów anatomii.

Tymczasem zdaniem akademików nauki na prawdziwych ludzkich zwłokach nie mogą zastąpić lekcje na modelach czy z wykorzystaniem wirtualnego stołu sekcyjnego, na którym kolejne warstwy i części ludzkiego ciała wyświetlane są przez komputer.

– Brytyjczycy zrobili eksperyment polegający na wyjściu z prosektorium. Po dziesięciu latach okazało się, że liczba błędów spowodowanych nieznajomością struktur anatomicznych wzrosła do 30 proc. To najlepiej pokazuje, że bez ćwiczeń na prawdziwych zwłokach ludzkich nie można opanować wiedzy anatomicznej wynikającej z wzajemnej relacji narządów pomiędzy sobą – mówi prof. Janusz Moryś, kierownik Katedry Anatomii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i były wieloletni rektor tej uczelni.

Resort zdrowia uspokaja, że pozyskiwanie zwłok umożliwi prywatnym uczelniom nowelizacja ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, nad którą pracuje główny inspektor sanitarny.

– Projekt określa m.in. sposób postępowania ze zwłokami przekazywanymi do celów naukowych lub dydaktycznych, przewidując szereg zmian w porównaniu z obowiązującą ustawą – mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Jakubiak. – Obecne prawo przewiduje możliwość przekazania zwłok niepochowanych przez rodzinę jedynie publicznej uczelni medycznej lub publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych. Należy mieć jednak na uwadze, że dzisiejsze przepisy trzeba interpretować w zgodzie z zasadą równości, a więc uwzględniając uczelnie niepubliczne, które stosunkowo niedawno podjęły działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych – dodaje rzecznik. ©?

Są już pierwsze uczelnie niepubliczne w Polsce, które uruchomiły studia medyczne. Wciąż jednak nie ma przepisów wykonawczych regulujących korzystanie przez nie z ciała ludzkiego na zajęciach z anatomii.

Czytaj także: Uczelnie niemedyczne chcą kształcić lekarzy

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów