fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

MZ: pracujemy nad przywróceniem opieki stomatologicznej w szkołach

123RF
W poniedziałek w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie poświęcone opiece stomatologicznej nad uczniami.

W wydarzeniu wzięli udział wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia Zbigniew Król, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, konsultant krajowy oraz konsultanci wojewódzcy w dziedzinie stomatologii dziecięcej, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, Akademii Stomatologii Dziecięcej oraz Naczelnej Rady Lekarskiej i Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Zdrowie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – projekt założeń do ustawy

- Obecnie pracujemy nad projektem założeń do projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Gromadzimy i analizujemy dane dotyczące skutków finansowych różnych koncepcji rozwiązań. Jest to bardzo wczesny etap prac - czytamy na stronie resortu zdrowia.

Opieka stomatologiczna uczniów

Jednym z najważniejszych obszarów prac ministerstwa jest opieka stomatologiczna dzieci i młodzieży. Aby wypracować najlepsze rozwiązania, resort rozpoczął szerokie konsultacje.

- Podczas dzisiejszego spotkania roboczego eksperci omówili projekt założeń do projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym pod kątem opieki stomatologicznej - informuje ministerstwo.

Uczestnicy zgodzili się, że dzieci i młodzież w wieku szkolnym muszą mieć lepszy dostęp do świadczeń dentystycznych.

Wnioski

Ustalono, że konieczne jest wypracowanie programu zapobiegania próchnicy u dzieci jeszcze zanim trafią one do szkoły. Podkreślono też wagę i znaczenie edukacji w tym zakresie. Eksperci zawrócili uwagę na potrzebę zmian w zakresie organizacji i finansowania systemu opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą. Poruszono również kwestię opieki stomatologicznej dla dzieci niepełnosprawnych. Dostrzegając potrzebę dalszej współpracy ustalono termin kolejnego spotkania na 6 czerwca.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA