fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Turcja kupi więcej systemów rakietowych S-400 od Rosji?

Wyrzutnia rosyjskiego systemu S-400. Fot./mil.ru
Rosja i Turcja pracują nad umową na dostawę kolejnej partii rosyjskich systemów rakietowych S-400 - poinformowała agencja informacyjna Interfax, powołując się na źródło w Federalnej Służbie ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej.

Taka umowa - jak zauważa Reuters - doprowadzi do pogłębienia się napięcia w relacjach Turcji z USA. W związku z zakupem S-400 przez Ankarę Waszyngton zawiesił udział Turcji w programie budowy myśliwców piątej generacji F-35. USA przekonują, że systemy S-400 nie będą kompatybilne z systemami uzbrojenia sojuszników Turcji z NATO. Turcja odpowiada, że decyzja o wyborze systemów uzbrojenia jest kwestią suwerennej decyzji władz tego kraju.

- Stopniowo pracujemy nad tą kwestią. Najważniejsze jest, że obie strony chcą kontynuować współpracę w tym obszarze - poinformowało źródło w rosyjskiej agencji rządowej.

Dmitrij Szugajew mówił wcześniej, że jest "bardzo wysokie prawdopodobieństwo", iż Turcja i Rosja podpiszą nową umowę na dostarczenie dodatkowej partii systemów rakietowych S-400.

Dyrektor Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej mówił 26 listopada w rozmowie z agencją RIA, że Moskwa i Ankara "aktywnie omawiają możliwość skorzystania z opcji w podpisanej już wcześniej umowie i zwiększenia liczby systemów rakietowych S-400, które trafią do Turcji".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA