fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Turcja "testuje" sojusz z Czechami. "Wydajcie nam Kurda"

AFP
Premier Binali Yildirim zaapelował do władz Republiki Czeskiej o ekstradycję Saliha Muslima, Kurda, byłego lidera Partii Unii Demokratycznej.

Zdaniem tureckiego premiera reakcja reakcja Czech na żądanie ekstradycji Muslima będzie "egzaminem dla sojusznika (Turcji) w NATO" jakim są Czechy.

- Mam nadzieję, że Republika Czeska dostrzeże sens w walce z terroryzmem i wyda nam tego terrorystę w akcie solidarności - dodał szef tureckiego rządu.

Yildirim poinformował, że Turcja podjęła już kroki konieczne do wydania temu krajowi Muslima określonego mianem "terrorysty" (Partia Unii Demokratycznej - PYD, jest przez Turków uważana za przedłużenie zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu).

Muslim jest oskarżony w Turcji o godzenie w integralność terytorialną Turcji, zabójstwo, usiłowanie zabójstwa, niszczenie mienia publicznego i przewożenie niebezpiecznych substancji. W niedzielę został zatrzymany na terenie Czech.

Turcja prowadzi obecnie operację "Gałązka oliwna"w rejonie Afrinu, miasta w Syrii, które od 2012 roku jest kontrolowane przez Kurdów związanych z PYD i Powszechnymi Jednostkami Ochrony (YPG).

Tymczasem AFP podało, że czeski sąd zdecydował się zwolnić Muslima z aresztu.

 

Turcja komentując tę decyzję nazwała ją "wspieraniem terroryzmu".

Źródło: Agencja Anatolia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA