Czaputowicz, który w Niemczech spotkał się z szefem tamtejszego MSZ Sigmarem Gabrielem podkreślił, że "ścisła współpraca między Polską a Niemcami jest niezbędna dla zapewnienia trwałego, stabilnego rozwoju Europy" i wyaził nadzieję na "ożywienie dialogu" między Berlinem a Warszawą.

Szef MSZ ocenił, że "linia podziału w Europie przebiega między liberalnymi demokracjami", wśród których wymienił Niemcy, Polskę, Szwecję i Węgry oraz "demokracjami protekcjonistycznymi", które "dążą do ograniczenia czterech swobód będących podstawą UE, które powinny reformować swój system gospodarczy i które stanowią w pewnym sensie pewien balast dla UE".

Czaputowicz zapewnił też, że kwestia ewentualnych reparacji wojennych od Niemiec "nie jest balastem" w kontaktach między oboma krajami, choć Polska "chciałaby, aby dyskusja na ten temat była prowadzona".

Szef MSZ podkreślił również, że w czasie rozmowy z Gabrielem poruszył kwestię uruchomienia wobec Polski procedury z artykułu 7 traktatu unijnego przez KE. - Z naszej perspektywy jest to nie tyle problem Polski, ale problem który stanowi obciążenie dla swobody działania, funkcjonowania instytucji europejskich i stanowić może pewien balast dla całej UE - stwierdził Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji dodał, że w niedzielę będzie rozmawiał na ten temat z wiceszefem KE Fransem Timmermansem.