fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Litwa wzywa zastępcę ambasadora w sprawie polskich paszportów

zaprojektujpaszport.gov.pl
Litewskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało do siebie zastępcę ambasadora Polski w Wilnie w celu złożenia wyjaśnień ws. projektu nowych polskich paszportów. Z dużym prawdopodobieństwem pojawi się tam zdjęcie Ostrej Bramy w Wilnie, które jest w czołówce głosowania internautów.

Kampania "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018" została zainaugurowana w zeszły piątek. Ma na celu wyłonienie motywów, które znajdą się w nowym dokumencie. - Chcemy oddać hołd tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości – mówił minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Konkurs ma związek z faktem, iż w 2018 roku ma pojawić się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego. Tego roku ważność straci 1,3 mln paszportów.

Większość (trzynaście) motywów MSWiA już wybrało, decyzję w sprawie pozostałych sześciu podejmą uczestnicy internetowego konkursu zaprojektujpaszport.gov.pl. Wśród przedstawionych propozycji znajduje się zdjęcie Cmentarza Orląt we Lwowie (to zostało już wybrane przez resort) oraz Ostra Brama w Wilnie, która obecnie znajduje się na drugim miejscu w głosowaniu internautów.

- Pomysł, aby obywatele Polski jeździli po świecie z oficjalnym dokumentem, w którym są fotografie z miast nienależących do Polski, jest prowokacją. Niezależnie od tego, że miejsca te kojarzą się z odzyskiwaniem przez nasz kraj niepodległości. Nietrudno sobie wyobrazić, jaki krzyk (i słusznie) podniósłby się w Polsce, gdyby w niemieckich dokumentach pojawiły się zdjęcia ratusza w Poznaniu czy Hali Stulecia we Wrocławiu - tłumaczył w komentarzu szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński.

Przeczytaj komentarz » Jerzy Haszczyński: Rocznicowa prowokacja MSWiA

Na konkurs stanowczo zareagowało ministerstwo spraw zagranicznych Litwy. Jak informuje Polskie Radio, wiceminister Neris Germanas przekazał zastępcy ambasadora Polski w Wilnie Grzegorzowi Poznańskiemu, że projekt z Ostrą Bramą jest nie do przyjęcia przez stronę litewską. - Ostra Brama wraz z obrazem Najświętszej Maryi Panny, znajdują się na terytorium Litwy. Ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa - powiedział wiceminister.

Komentarz Pawła Kowala » Paszport do przemyślenia

Germanas dodał, że liczy na to, że strona polska uwzględni stanowisko Litwy w tej sprawie.

Wirtualna Polska pisze, że także Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce, zapowiedział, iż Ukraina będzie "odpowiednio reagować". – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tą sytuacją, analizujemy materiały, konsultujemy się z Litwinami – powiedział portalowi Deszczyca.

Internauci mogą głosować na przedstawione przez MSWiA projekty do 10 sierpnia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA