Jakie schorzenia utrudniają zdobycie prawa jazdy

Są problemy zdrowotne, które okazują się przeciwwskazaniem do otrzymania prawa jazdy. Osoba ubiegająca się o prawo prowadzenia samochodu musi wypełnić szczegółową ankietę na temat swojego stanu zdrowia.

Aktualizacja: 28.01.2020 20:09 Publikacja: 28.01.2020 07:41

Jakie schorzenia utrudniają zdobycie prawa jazdy

Foto: Adobe Stock

Przeciwwskazania do uzyskania prawa jazdy różnią się w zależności od grupy kierowców. W grupie 1 kierowcy pojazdów kategorii A, A1, A2, AM, B, B1 i BE, a do grupy 2 należą kierowcy pojazdów kategorii C, CE, C1, C1E, D, D1, DE i D1E - pisze Onet.

Problemy ze wzrokiem

Kierowcy z grupy 1 muszą mieć obuoczną ostrość widzenia nie mniejszą niż 0,5 (w razie potrzeby z korekcją) i pole widzenia co najmniej 120 st. W grupie 2 wymagana jest ostrość widzenia 0,8 dla oka lepiej widzącego i przynajmniej 0,1 dla oka słabszego (w razie konieczności z korekcją, która nie może przekraczać ±8 dioptrii). Dodatkowymi wymogami dla grupy 2 są prawidłowe widzenie stereoskopowe i zmierzchowe, brak diplopii, wrażliwość na olśnienie i kontrast, prawidłowe rozpoznawanie barw. Pole widzenia obuoczne powinno wynosić co najmniej 160 st.

Problemy ze słuchem

Ubytek słuchu nie jest przeciwwskazaniem do kierowania pojazdami grupy 1, ale może uniemożliwić uzyskanie prawa jazdy kierowcom z grupy 2. W grupie 2 konieczne jest stwierdzenie słyszalności szeptu w uchu lepiej słyszącym przynajmniej z odległości 1 m (jeśli zachodzi konieczność, to z aparatem słuchowym lub implantem ślimakowym).

Problemy z układem ruchu

W przypadku dysfunkcji układu ruchowego, lekarza ocenia, czy nieprawidłowości mogą stanowić zagrożenia dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli stwarzają niebezpieczeństwo, są przeciwwskazaniem do otrzymania prawa jazdy.

Problemy z układem sercowo-naczyniowym i oddechowym

Do otrzymania prawa jazdy mogą dyskwalifikować wszystkie choroby, które stwarzają ryzyko nagłej niewydolności układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego i osłabienia funkcji mózgowych. Osoby z arytmią, niedokrwieniem mięśnia sercowego, nieprawidłowym ciśnieniem tętniczym, stymulatorem serca czy obturacyjnym bezdechem podczas snu, muszą poddawać się regularnym kontrolom, by móc prowadzić.

Cukrzyca

Cukrzycy mogą uzyskać lub przedłużyć prawo jazdy pod warunkiem, że regularnie kontrolują swoją chorobą i mają pozytywną opinię lekarza.

Choroby nerek

Prawa jazdy nie wydaje się osobom cierpiącym na ostrą niewydolność nerek. W przypadku niewydolności przewlekłej konieczna jest opinia specjalisty, która uwzględnia m.in. stopień zaawansowania choroby. 

Choroby neurologiczne

Jeśli chodzi o choroby neurologiczne, każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Osoby chorujące na padaczkę mogą otrzymać prawo jazdy w grupie 1, jeżeli udokumentują, że od co najmniej dwóch lat nie miały napadu.

Zaburzenia psychiczne

Osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą starać się o prawo jazdy, ale warunkiem jest przedstawienie pozytywnej opinii lekarza prowadzącego. Do przeciwwskazań należą m.in. niedorozwój umysłowy oraz poważne zaburzenia zachowania i osobowości.

Uzależnienie od alkoholu i substancji psychotropowych

Uzależnienie od alkoholu uniemożliwia otrzymanie prawa jazdy. Można się o nie starać po co najmniej rocznym okresie abstynencji. Warunkiem jest pozostawanie pod stałą kontrolą terapeuty. Niezależnie od kategorii prawa jazdy, przeciwwskazanie do jego otrzymania stanowi również uzależnienie od substancji psychotropowych.

Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień