fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane osobowe

WSA o jawności list poparcia do KRS: nakaz PUODO nie dotyczy sądu

Adobe Stock
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że postanowienie zabezpieczające Prezesa UODO nakazujące Kancelarii Sejmu powstrzymanie się z upublicznieniem list poparcia do KRS, nie ma zastosowania do sądów - podał na Twitterze Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Wachowiec twierdzi, że WSA wydał 20 stycznia postanowienie w sprawach o sygn. akt II SA/Wa 1927/19, II SA/Wa 2148/19 i II SA/Wa 21 53/19, w których postawił wyraźną tezę, że postanowienie zabezpieczające Prezesa UODO z 29 lipca 2019 r., nakazujące Kancelarii Sejmu RP powstrzymanie się od upublicznienia wykazu sędziów popierających zgłoszenia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, nie ma zastosowania do sądów.

Oznacza to, że Szef Kancelarii Sejmu nie może powoływać się na to postanowienie PUODO i uniemożliwiać sądowi  zapoznanie się z oryginałami tych dokumentów, zarówno w siedzibie Kancelarii Sejmu, jak i w siedzibie danego sądu.

Zobacz postanowienia WSA w Warszawie w sprawach o sygn. akt II SA/Wa 1927/19, II SA/Wa 2148/19 i II SA/Wa 2153/19.

Jutro do Kancelarii Sejmu wybiera się olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn. Wyznaczył tam oględziny  zgłoszeń oraz list poparcia do KRS. Ma się na nich stawić - pod rygorem skazania na grzywnę - szefowa KS Agnieszka Kaczmarska, która dotychczas odmawiała ujawnienia sądowi tych wykazów powołując się na tymczasowy zakaz wydany przez PUODO pod koniec lipca 2019 r. 

Czytaj też:

Listy poparcia do KRS: co napisał Prezes UODO w swoich postanowieniach ws. postępowania wobec Kancelarii Sejmu

Bodnar o decyzji ws. list poparcia KRS: Prezes UODO przyznał sobie prawo do kontrolowania prawomocnych orzeczeń sądu

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA