fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Chiny: Wzrost PKB najniższy od 29 lat

AFP
Gospodarka Chin zwiększyła się w 2019 r. o 6,1 proc., po tym jak w 2018 r. wzrosła o 6,8 proc. - ogłosiło chińskie Narodowe Biuro Statystyczne. Wzrost PKB w czwartym kwartale ustabilizował się na poziomie 6 proc. r./r., czyli takim samym jak w trzecim.

Tempo wzrostu za cały 2019 r. było zbieżne z prognozami Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zmieściło się też w celu wyznaczonym przez Komunistyczną Partię Chin, mówiącym, że wzrost PKB wyniesie między 6 a 6,5 proc.

Czytaj także: Hongkong wpadł w recesję. Turyści boją się zamieszek

Wzrost produkcji przemysłowej zwolnił z 6,2 proc. w 2018 r. do 5,7 proc. w 2019 r., ale był lepszy od średniej prognoz analityków mówiącej o zwyżce o 5,6 proc. Wzrost sprzedaży detalicznej wyhamował w tym czasie z 9 proc. do 8 proc., co było zgodne z prognozami. Dane za grudzień przyniosły wyraźną poprawę. Produkcja przemysłowa zwiększyła się o 6,9 proc. r./r., gdy prognozowano wzrost o 5,9 proc. a sprzedaż detaliczna wzrosła o 8 proc., gdy spodziewano się 7,9 proc.

Chińskiej gospodarce na pewno pomogło złagodzenie napięć w relacjach z USA. - Niepewność odczuwana przez spółki zmniejszała się wraz z postępem w negocjacjach amerykańsko-chińskich. O ile rząd USA zatrzymał większość ceł na chińskie produkty, to podpisanie umowy handlowej "pierwszej fazy" jest sygnałem, że mało prawdopodobnym jest, by sytuacja się pogorszyła. Z tego powodu nastroje spółek poprawiały się w ostatnich miesiącach - twierdzi Chaoping Zhu, strateg z JP Morgan Asset Management.

Czytaj także: Zagadka rynku pracy w Państwie Środka

- O ile spółki oraz inwestorzy mogą teraz odetchnąć z ulgą po trudnym 2019 roku, to nadal postrzegamy czynniki ryzyka dotyczące Chin jako głównie negatywne. Ma to związek z kruchą naturą rozejmu handlowego i czynnikami ryzyka, które wciąż dotykają chińskie rynki finansowe - uważa Tom Rafferty, ekonomista z Economist Intelligence Unit. Spodziewa się on wzrostu chińskiego PKB w 2020 r. o 6 proc. i tego, że rząd ChRL będzie stymulował gospodarkę, by to tempo podtrzymać.

"Spodziewamy się, że Pekin wprowadzi w nadchodzących miesiącach nowe działania stymulacyjne, ale skala stymulacji będzie prawdopodobnie o wiele mniejsza, niż w poprzednich cyklach luzowania polityki. Uważamy, że nie da się uniknąć spadku kwartalnego PKB poniżej 6 proc. w nadchodzących kwartałach" - piszą analitycy Nomury.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA