fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Pesymizm europejskich przemysłowców

Adobe Stock
Producenci z Unii Europejskiej rozpoczęli nowy rok w marnych nastrojach, bo prognozy dotyczące zarówno zamówień eksportowych, jak i zatrudnienia spadły na koniec 2019 r.

Najnowszy indeks nastrojów obliczany przez Komisję Europejską opublikowano kilka godzin po informacji z Niemiec o niespodziewanym spadku zamówień w tamtejszych fabrykach w listopadzie. To wprawdzie zmienna dana, ale zarazem kolejna oznaka, że największa europejska gospodarka wciąż nie może wydobyć się z największej od dekady zapaści w przemyśle.

Prognozowany o nawet 10 proc. spadek zatrudnienia w fabrykach na początku roku pogarsza sytuację, jeśli potrwa dłużej.

Przemysł, szczególnie w Niemczech, od ponad roku przeżywa kłopoty, których przyczyn upatrywano w niepewności spowodowanej amerykańsko – chińską wojną handlową i zapowiadanym opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Bundesbank ostrzega, że największym zagrożeniem dla koniunktury w 2020 r. jest rozprzestrzenienie się problemów przemysłu na cała gospodarkę.

Indeks nastrojów obliczany przez Komisję Europejską lekko wzrósł w grudniu do 101,5 pkt ze 101,2 w listopadzie, ale głównie za sprawą poprawy koniunktury w sektorze usługowym, bo w przemyśle nastroje ponownie nieco pogorszyły się.

Zamówienia dla niemieckich fabryk spadły w listopadzie o 1,3 proc., najbardziej od lipca, podczas gdy spodziewano się ich wzrostu o 0,2 proc. O tak znaczącym spadku przesądziło zmniejszenie wartości dużych zamówień i osłabienie zagranicznego popytu na dobra inwestycyjne, podczas gdy w segmencie artykułów konsumpcyjnych odnotowano stagnację.

Miniony rok okazał się wyjątkowo słaby dla niemieckiego przemysłu samochodowego – opoki tamtejszej gospodarki. Grupa lobbystyczna tego sektora VDA poinformowała, że w 2019 r. produkcja samochodów spadła do poziomu najniższego od 23 lat, głównie za sprawą mniejszego eksportu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA