Pesymizm europejskich przemysłowców

Producenci z Unii Europejskiej rozpoczęli nowy rok w marnych nastrojach, bo prognozy dotyczące zarówno zamówień eksportowych, jak i zatrudnienia spadły na koniec 2019 r.

Aktualizacja: 08.01.2020 11:46 Publikacja: 08.01.2020 11:45

Pesymizm europejskich przemysłowców

Foto: Adobe Stock

Najnowszy indeks nastrojów obliczany przez Komisję Europejską opublikowano kilka godzin po informacji z Niemiec o niespodziewanym spadku zamówień w tamtejszych fabrykach w listopadzie. To wprawdzie zmienna dana, ale zarazem kolejna oznaka, że największa europejska gospodarka wciąż nie może wydobyć się z największej od dekady zapaści w przemyśle.

Prognozowany o nawet 10 proc. spadek zatrudnienia w fabrykach na początku roku pogarsza sytuację, jeśli potrwa dłużej.

Przemysł, szczególnie w Niemczech, od ponad roku przeżywa kłopoty, których przyczyn upatrywano w niepewności spowodowanej amerykańsko – chińską wojną handlową i zapowiadanym opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Bundesbank ostrzega, że największym zagrożeniem dla koniunktury w 2020 r. jest rozprzestrzenienie się problemów przemysłu na cała gospodarkę.

Indeks nastrojów obliczany przez Komisję Europejską lekko wzrósł w grudniu do 101,5 pkt ze 101,2 w listopadzie, ale głównie za sprawą poprawy koniunktury w sektorze usługowym, bo w przemyśle nastroje ponownie nieco pogorszyły się.

Zamówienia dla niemieckich fabryk spadły w listopadzie o 1,3 proc., najbardziej od lipca, podczas gdy spodziewano się ich wzrostu o 0,2 proc. O tak znaczącym spadku przesądziło zmniejszenie wartości dużych zamówień i osłabienie zagranicznego popytu na dobra inwestycyjne, podczas gdy w segmencie artykułów konsumpcyjnych odnotowano stagnację.

Miniony rok okazał się wyjątkowo słaby dla niemieckiego przemysłu samochodowego – opoki tamtejszej gospodarki. Grupa lobbystyczna tego sektora VDA poinformowała, że w 2019 r. produkcja samochodów spadła do poziomu najniższego od 23 lat, głównie za sprawą mniejszego eksportu.

Dane gospodarcze
S&P podtrzymał rating A- Polski. Perspektywa stabilna
Dane gospodarcze
Prezes NBP definitywnie zamknął drzwi. Obniżki stóp procentowych nie będzie
Dane gospodarcze
Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych
Dane gospodarcze
Inflacja w kwietniu 2024 roku. GUS podał szybki szacunek
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Dane gospodarcze
Szwedzki bank centralny obniżył stopy. Pierwsza obniżka od ośmiu lat