fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cudzoziemcy

Zmiany w urzędach dotyczące spraw cudzoziemców

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Pośredniaki czekają zmiany. Dzięki nim mają sprawniej obsługiwać firmy sprowadzające pracowników zza granicy.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na interpelację Łukasza Rzepeckiego, posła Kukiz'15, zapowiedziało zmiany, jakie czekają setki urzędów pracy w całej Polsce.

Reformy wymusza rzeczywistość. W ostatnich latach ze względu na rekordowo niskie bezrobocie nie zajmują się one już tym, do czego zostały powołane, czyli obsługą bezrobotnych i poszukujących pracy, a raczej obsługą przedsiębiorców sprowadzających obcokrajowców do pracy w naszym kraju.

Setki tysięcy pracowników

Potwierdzają to zresztą dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podaje ono, że tylko w pierwszym półroczu 2019 r. powiatowe urzędy pracy przyjęły 846 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi oraz wydały prawie 95 tys. zezwoleń na pracę sezonową. Umożliwiły w ten sposób dostęp do polskiego rynku dodatkowych pracowników zza granicy.

Co ma się zmienić w urzędach? Szczegóły planowanych zmian można znaleźć w innej odpowiedzi ministerstwa na interpelację poselską. Tym razem o urzędy pracy pytał Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Ministerstwo potwierdziło, że obecnie trwają prace legislacyjne mające na celu uproszczenie niektórych technicznych aspektów obsługi cudzoziemców, co przyczyni się do sprawniejszej obsługi wnioskodawców przez urzędy.

Zmiany ułatwiające zatrudnianie cudzoziemców mogą zostać wypracowane przy okazji przygotowywania nowej polityki migracyjnej Polski, koordynowanej przez MSWiA. Nie wiadomo jednak, kiedy do tego dojdzie, bo resort spraw wewnętrznych pracuje nad projektem nowej polityki migracyjnej już od 2016 r., a kolejne wersje tego dokumentu nie ujrzały oficjalnie światła dziennego.

Resort pracy deklaruje jednak, że na bieżąco monitoruje obciążenie urzędów pracy związane z procedurami legalizacji pracy cudzoziemców. Pozwoliło to zidentyfikować braki kadrowe w urzędach wojewódzkich i sfinansować zwiększenie liczby zatrudnionych tam urzędników, którzy od 2018 r. zajmują się legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców.

W urzędach wojewódzkich wprowadzane są też nowe rozwiązania organizacyjne zwiększające sprawność postępowań. A z tymi jest największy problem. Sprawy, które powinny być załatwiane w czasie maksymalnie 30 dni, trwają miesiącami. Pracownicy zza granicy zaczęli pozywać urzędy o liczone w tysiącach złotych rekompensaty za szkody powstałe w okresie takiego przedłużającego się bez powodu postępowania.

Rząd stawia na wnioski przez internet

Aby usprawnić rozpatrywanie wniosków, ministerstwo aktywnie zachęca urzędy do promowania wśród przedsiębiorców składania wniosków dotyczących zezwoleń na pracę oraz oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi poprzez portal praca.gov.pl, co znacząco przyspiesza całą procedurę.

Resort rodziny deklaruje też, że obecnie toczą się zaawansowane prace nad wprowadzeniem szeregu usług i usprawnień. Polegają one m.in. na rozwijaniu wymiany danych dotyczących pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce za pomocą środków teleinformatycznych pomiędzy publicznymi służbami zatrudnienia a służbami kontrolnymi i innymi instytucjami.

– Urzędy pracy odgrywają obecnie kluczową rolę w procesie zatrudniania cudzoziemców poprzez swoje zaangażowanie w tzw. procedurę oświadczeniową. Sprawna i terminowa realizacja tej procedury przez powiatowe urzędy pracy spowodowała, iż jednym z postulatów pracodawców jest wydłużenie okresu, na jakie rejestrowane są oświadczenia z 6 do 18 miesięcy – komentuje Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan. – Postulujemy też rozszerzenie listy państw, których obywatele mogą korzystać z możliwości przyjazdu do pracy w Polsce na podstawie oświadczenia. Wydłużenie okresu dozwolonego zatrudnienia w Polsce znacznie odciążyłoby powiatowe urzędy pracy, ale również wojewódzkie urzędy pracy rozpatrujące wnioski o zezwolenia na pracę – dodaje Robert Lisicki.

Pracodawcy sygnalizują też pilną potrzebę zwiększenia poziomu elektronizacji procedur legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Polsce, aby nie trzeba było składać w urzędzie dokumentów w formie papierowej.

Opinia dla „rzeczpospolitej"

Stanisław Szwed , wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

Przygotowujemy zmiany w czterech obszarach. W związku z najniższą od lat liczbą bezrobotnych w rejestrach urzędy pracy zostaną wzmocnione przy szkoleniach i przekwalifikowywaniu osób poszukujących nowej pracy. Nie zapominamy o bezrobotnych figurujących w rejestrach, jednak są to osoby, do których trzeba dotrzeć, najtrudniej ich zaktywizować. Postawimy też na nowoczesne formy komunikacji urzędów pracy z przedsiębiorcami poszukującymi pracowników. Odchodzimy od tradycyjnej korespondencji w kierunku systemów informatycznych i błyskawicznej wymiany informacji oraz przekazywania ich przedsiębiorcom za pośrednictwem maila czy portali internetowych urzędów pracy. Na koniec zastanawiamy się nad usprawnieniem procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce. Część obowiązków spoczywających obecnie na wojewódzkich urzędach można przenieść do powiatowych. Dyskutujemy jednak w tej sprawie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z pewnością też zostanie przyjęta nowa polityka migracyjna państwa.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA