fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

W Wielkiej Brytanii celowo zakażą ochotników koronawirusem

AFP
W ramach Human Challenge Programme brytyjscy naukowcy poddadzą ochotników na działanie wirusa SARS-CoV-2. Liczą, że przełomowe badanie pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, złagodzi jego wpływ i zmniejszy liczbę zgonów.

Pierwszym etapem badania będzie narażenia zdrowych ochotników na działanie koronaawirusa SARS-CoV-2. Celem projektu jest rekrutacja ochotników w wieku od 18 do 30 lat, którzy nie cierpią na takie schorzenia jak choroby serca, cukrzyca czy otyłość.

W ramach badania naukowcy chcą odkryć, jaka jest minimalna ilość wirusa potrzebna do wywołania u człowieka covid-19.

Profesor medycyny eksperymentalnej Peter Openshaw poinformował, że ochotnicy będą zakażani przez nos. - Wielką zaletą badań jest to, że możemy przyjrzeć się każdemu z nich bardzo uważnie nie tylko w czasie trwania infekcji, ale także przed jej wystąpieniem.  Możemy dokładnie ustalić, co się dzieje na każdym etapie - dodał.

Badacze wykorzystają wyniki do zbadania, jak mogą działać szczepionki i do opracowania potencjalnych metod leczenia. - Naszym priorytetem numer jeden jest bezpieczeństwo wolontariuszy - przekonuje Chris Chiu z działu chorób zakaźnych Imperial College London.

- Żadne badanie nie jest całkowicie wolne od ryzyka, ale partnerzy programu Human Challenge będą ciężko pracować, aby zapewnić, że ryzyko jest tak niskie, jak to tylko możliwe - dodał.

Badanie ma rozpocząć się na początku przyszłego roku. 

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA