fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Wojna Francji ze Stanami na podatki

AFP
Minister Bruno Le Maire zapowiedział, że Francja wprowadzi podatek od dużych firm technologicznych (GAFA) i wezwał Stany, by nie wciągały stawek celnych w debatę, jak uczciwie opodatkować usługi cyfrowe. Donald Trump zagroził wcześniej opodatkowaniem francuskiego wina

Minister gospodarki i finansów zareagował na groźbę prezydenta USA, że w odwecie na francuski podatek od usług cyfrowych, niesłusznie wymierzony w firmy amerykańskie wprowadzi podatek w imporcie francuskiego wina.

- W naszym interesie jest uczciwy podatek cyfrowy — powiedział La Maire po angielsku dziennikarzom. — Proszę nie mieszać dwóch kwestii. Kluczową sprawą jest teraz to, jak możemy dojść do zgody w uczciwym opodatkowaniu usług cyfrowych — cytuje Reuter.

Dwa tygodnie wcześniej francuski Senat zatwierdził pobieranie podatku 3 proc. od przychodów za usługi cyfrowe osiąganych we Francji przez firmy, które mają ponad 25 mln euro obrotów we Francji i 750 mln na świecie. Dotyczy ok. 30 firm, ale głównie z USA, Google, Apple, Facebooka i Amazona (GAFA).

Trump powiedział w ubiegłym tygodniu Macronowi, że niepokoi go ten proponowany podatek. „Jeśli ktoś opodatkuje je, to powinien to zrobić kraj pochodzenia, czyli Stany. Ogłosimy wkrótce istotną akcję odwetową na głupotę Macrona. Zawsze mówiłem, że amerykańskie wino jest lepsze od francuskiego" — napisał na Twitterze.

Później na spotkaniu w Owalnym Gabinecie z dziennikarzami stwierdził, że decyzja o podatku jest zła i zagroził zasadniczemu francuskiemu eksportowi. — Nie powinni byli tego robić — powiedział Trump. — Mówiłem im, powiedziałem: Nie róbcie tego, bo jeśli to zrobicie, to ja opodatkuję wasze wino — cytuje Reuter. Kilka minut później dodał, że amerykańska odpowiedź zostanie ogłoszona wkrótce, „może dotyczyć wina albo czegoś innego';

Minister Le Maire ponowił zapewnienie prezydenta Macrona, że Francja zniesie krajowy podatek cyfrowy, jeśli na szczeblu OECD dojdzie do umowy o powszechnym podatku. Dodał, że Francja chce, by przywódcy krajów G7 uzgodnili na sierpniowym szczycie w Biarritz zasadę powszechnego opodatkowania działalności cyfrowej.

Trump i Macron rozmawiali przez telefon w ostatni piątek — o podatku i o szczycie G7 — podał Biały Dom. Według urzędu prezydenta Francji, Macron „podkreślił, że szczyt G7 będzie ważną okazją do posunięcia naprzód powszechnego opodatkowania działalności cyfrowej, co jest w naszym wspólnym interesie i nad czym musimy pracować dla uzyskania szerokiego porozumienia międzynarodowego".

Stany są największym rynkiem francuskiego wina i mocnych alkoholi, drugiego filaru eksportu, po samolotach. W 2018 r. na Stany przypadło 3,2 mld euro, jedna czwarta całego eksportu wina z Francji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA