fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Duże wsparcie i wyższe podatki

Adobe Stock
Dzięki pieniądzom rozdanym przez rząd w ramach programu wsparcia rodzin w gospodarstwach domowych zostaje dodatkowo 32,7 mld zł rocznie. Byłoby więcej, gdyby nie podwyżki podatków.

Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA podliczyło skutki długoterminowych rozwiązań podatkowo-świadczeniowych przyjętych w VIII kadencji Sejmu. Skorzystały głównie rodziny z dziećmi oraz gospodarstwa domowe emerytów i rencistów.

– Jeśli uwzględnić planowane rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko w rodzinie, całkowity efekt pakietu długookresowych, stałych rozwiązań wprowadzonych przez rząd PiS na dochody do dyspozycji gospodarstw domowych wynosi 40,6 mld zł rocznie – policzyła CenEA. Przeciętnie w wyniku tego pakietu dochody gospodarstw z najniższej grupy decylowej, czyli najbiedniejszych 10 proc. populacji, wzrosną o 200 zł miesięcznie, a dochody najbogatszych 10 proc. – o 210 zł miesięcznie. Te wzrosty to efekt przede wszystkim programu 500+, ale obejmują też wzrost wysokości rent i emerytur, świadczenie „Dobry start" i podwyżki części świadczeń rodzinnych.

To jednak tylko jedna strona rachunku. Negatywnie na portfelach gospodarstw domowych odbiły się bowiem zmiany w podatkach. CenEA policzyła, że utrzymanie wyższych stawek VAT bezpośrednio obciąża budżety gospodarstw domowych kwotą około 4,5 mld zł rocznie. Podatek bankowy przynosi budżetowi państwa dodatkowe 3,6 mld zł, a podatek solidarnościowy 1,2 mld zł.

– Na dochody gospodarstw domowych istotny wpływ miała kontynuacja mrożenia parametrów systemu podatkowego, która nawet po uwzględnieniu wprowadzenia wyższej kwoty wolnej od podatku dla osób o najniższych dochodach, oznacza opodatkowanie wyższe o 5,2 mld zł w porównaniu ze zindeksowanym systemem z początku VIII kadencji – policzyła CenEA.

Ostateczny bilans zmian w systemie podatków i świadczeń, które zgodnie z planem rządu obowiązywać będą jeszcze przed końcem VIII kadencji Sejmu, zamyka się w kwocie 32,7 mld zł rocznie.

Do tego w 2019 r. dojdą zdarzenia jednorazowe, jak obniżenie opodatkowania energii elektrycznej czy planowana w maju wypłata trzynastej emerytury. Razem podniosą korzyści gospodarstw domowych o 11,9 mld zł, z czego 8,4 mld zł to korzyści netto gospodarstw emerytów i rencistów z dodatkowej trzynastej emerytury.

– Uzasadnienie upowszechnienia świadczenia 500+ na pierwsze dziecko pozostaje zagadką – komentuje Michał Myck, dyrektor CenEA. – Przy wprowadzaniu tak kosztownych reform można by spodziewać się bardziej czytelnego określenia tego, jaki przyświeca im cel, na ile realistyczne jest jego osiągnięcie i czy nie można osiągnąć go w sposób korzystniejszy z punktu widzenia budżetu państwa. Upowszechnienie programu 500+ nie przełoży się na obniżenie ubóstwa. Są też małe szanse, by miało istotny wpływ na liczbę urodzeń – dodaje.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA