Do miejskiej sieci ciepłowniczej zostało już podłączone osiedle Aroma Park. - Z ciepła systemowego będą mogli skorzystać także mieszkańcy i pracownicy innych obiektów wielorodzinnych i wielkokubaturowych na terenie Henrykowa – mówią przedstawiciele dewelopera. - Przejście na ogrzewanie miejskie pozwoli ograniczyć tzw. niską emisję oraz emisję CO2 do atmosfery, co przyczyni się do znacznej poprawy jakości powietrza na Białołęce - tłumaczy deweloper.

– W obecnej strategii neutralności emisyjnej YIT Corporation wyznaczyła sobie cel redukcji emisji CO2 o 50 proc. do 2030 roku. Dzięki rozbudowie miejskiej sieci ciepłowniczej w Warszawie, w praktyce realizujemy założenie „myśl globalnie, działaj lokalnie" – mówi Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce. – Po dokończeniu tej inwestycji mieszkańcy Henrykowa będą mogli zamienić własne kotłownie na bardziej ekologiczne ciepło miejskie.

– Korzystanie z ciepła systemowego zapewnia przede wszystkim stabilne i bezpieczne dostawy ciepła przez cały rok i przyczynia się do redukcji tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń powietrza utrzymujących się na wysokości mniejszej niż 40 metrów – podkreśla Rafał Utecht, dyrektor biura rozwoju rynku w spółce Veolia Energia Warszawa. - W Warszawie ciepło systemowe powstaje w kogeneracji – bardzo efektywnym procesie, w którym równocześnie produkowane jest ciepło i energia elektryczna. Dzięki takiemu wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej możemy ograniczyć spalane paliwa aż o 30 proc. w stosunku do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej rozłączenie, co przekłada się na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery.

Odcinek rurociągu ciepłowniczego wybudowany przez YIT ma średnicę 150 milimetrów i biegnie od Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Mehoffera 72/74, wzdłuż ulic Modlińskiej, Geograficznej i Stągiewnej do osiedla Aroma Park przy ul. Klasyków 10. - Zgodnie z umową pomiędzy YIT a Veolia Energia Warszawa w najbliższych miesiącach Veolia Energia Warszawa odkupi zrealizowaną przez YIT sieć ciepłowniczą. Wówczas możliwy będzie jej rozwój w kierunku ulic Krokwi oraz Dziatwy oraz podłączenie do niej innych obiektów wielorodzinnych i wielkokubaturowych w tym rejonie – mówią przedstawiciele YIT.