fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Zielone światło dla osiedla w Oławie

materiały
Jest pozwolenie na budowę 144 mieszkań przy ul. Paderewskiego w Oławie. Prace rozpoczną się jesienią.

Czterokondygnacyjne bloki powstaną jako rynkowa część rządowego programu mieszkaniowego realizowanego przez PFR Nieruchomości. W trzech budynkach zaplanowano 144 mieszkania o średniej powierzchni 50 mkw. Inwestycja będzie realizowana na niespełna 1,4 -hektarowej działce wskazanej przez samorząd. Projekt przygotowała warszawska pracownia MH Architekci.

Teren inwestycji znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych, także tych budowanych przez oławski samorząd. - Oława kładzie duży nacisk na budownictwo mieszkaniowe będące nieodzownym elementem jego rozwoju . Prężnie rozwija się tu budownictwo deweloperskie i TBS – mówi cytowany w komunikacie Tomasz Frishmann, burmistrz Oławy. - Na uwagę zasługuje zrealizowany projekt przebudowy zabytkowych stajni i ujeżdżalni oraz ich adaptacja i przystosowanie na cele mieszkaniowo - usługowe. Inwestycja otrzymała w Berlinie nagrodę w międzynarodowym konkursie organizowanym przez niemiecki bank rozwoju KfW. Projekt zrealizowany w Oławie przez TBS w Kamiennej Górze został wybrany jako najlepszy na świecie projekt mieszkaniowy roku 2019. Jury wyróżniło naszą inwestycję, która jest szczególnym projektem, łączącym rewitalizację zabytkowych budynków z 1895 roku z funkcjami mieszkaniowymi i społecznymi. Realizacja programu Mieszkanie+ to kolejna inwestycja, która znacznie zwiększy dostępność mieszkań na wynajem na lokalnym rynku – dodaje.

Latem ma być ogłoszony przetarg na generalnego wykonawcę osiedla. Budowa ma się rozpocząć w październiku. Mieszkania mają być gotowe jesienią 2022 roku. - W Oławie, podobnie jak w innych lokalizacjach, nabór do mieszkań będzie składał się z dwóch etapów. Pierwszy polega na sprawdzeniu czy najemca spełnia kryteria społeczne, ustalone zwykle przez lokalny samorząd – przypominają przedstawiciele PFR Nieruchomości. - Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej - czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu. Każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitorze.

Osiedle w Oławie to niejedyna dolnośląska inwestycja spółki PFR Nieruchomości. Nieco ponad rok temu pierwsi najemcy wprowadzili się do mieszkań na wałbrzyskim Podzamczu. Inwestycja przy ul. Husarskiej jest objęta dopłatami do czynszu, które przekraczają 400 zł miesięcznie. W Zgorzelcu przy ul. Lubańskiej ma powstać 220 mieszkań.

- Kolejne mieszkania spółka PFR Nieruchomości planuje też w stolicy Dolnego Śląska. Najbardziej zaawansowany jest projekt w centrum Wrocławia przy ul. Kolejowej, gdzie powstanie osiedle z niemal 500 mieszkaniami. Kolejnych 1,3 tys. lokali ma powstać w północno- wschodniej części miasta w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej. Pod koniec kwietnia został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję tego osiedla. Jego laureatem została krakowska pracownia BE DDJM – podaje PFR Nieruchomości w komunikacie.

Spółka, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA