fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brexit: Sinn Fein odrzuca propozycje Londynu. "Rozmowa niesłyszących"

AFP
Liderka Sinn Fein Mary Lou McDonald odrzuciła pomysł, by po brexicie po obu stronach irlandzkiej granicy powstały "centra odprawy celnej".

Według irlandzkiej telewizji publicznej RTE, Wielka Brytania nieformalnie przekazała Unii Europejskiej propozycję, by po brexicie w odległości ok. 8-16 km od granicy między Irlandią a Irlandią Północną, po obu jej stronach, powstały centra odprawy celnej.

Inicjatywa miałaby umożliwić uniknięcie pojawienia się kontroli celnej na granicy. Według brytyjskich mediów, centra odprawy celnej są częścią nowej propozycji zmian w umowie brexitowej, jakie brytyjski premier Boris Johnson ma przekazać w tym tygodniu przedstawicielom UE.

Pytana, czy popiera ujawnioną przez RTE propozycję liderka Sinn Fein Mary Lou McDonald odparła: - Stanowczo nie.

- To, co zostało opisane to w istocie przywrócenie twardej granicy na wyspie Irlandia. Stoi to w sprzeczności ze wszystkimi zobowiązaniami podjętymi przez brytyjski rząd - powiedziała. - Czasem zastanawiam się, czy prowadzimy rozmowę niesłyszących - zaznaczyła.

Przesunięcie miejsca odpraw celnych i przeprowadzanie ich w pewnej odległości od granicy było już wcześniej odrzucane przez władze w Dublinie.

Zgodnie z zapowiedziami rządu Borisa Johnsona, Londyn ma formalnie przekazać Brukseli propozycje zmian w wynegocjowanej przez Theresę May umowie w sprawie brexitu w środę lub w czwartek.

Głównym punktem spornym w negocjacjach brexitowych jest granica między Irlandią a Irlandią Północną. Umowa wynegocjowana przez May przewidywała tzw. backstop - tymczasowe pozostanie przez Wielką Brytanię w unii celnej z UE po brexicie, dzięki czemu udałoby się uniknąć pojawienia się regularnej granicy celnej dzielącej Irlandię. Umowę May trzykrotnie odrzuciła Izba Gmin, gabinet Johnsona również nie zgadza się na backstop. Odtworzenie granicy w Irlandii może doprowadzić do ponownego wybuchu konfliktu między brytyjskimi rojalistami a zwolennikami zjednoczenia z Irlandią w Irlandii Północnej.

Według obecnie obowiązującego terminarza, brexit ma nastąpić 31 października. Boris Johnson podkreśla, iż jest zdeterminowany, by dotrzymać tego terminu. Zaznacza, iż wolałby brexit na podstawie umowy z Brukselą, ale nie wyklucza również twardego brexitu (bez umowy).

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA