fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Premier Szkocji liczy, że jej kraj pozostanie częścią UE

AFP
- Wciąż istnieje duże ryzyko, że dojdzie do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia ze Wspólnotą - oświadczyła premier Szkocji Nicola Sturgeon, która w środę odwiedza Niemcy.

- Jest bardzo trudno w obecnej chwili wyobrazić sobie jak Boris Johnson zamierza osiągnąć porozumienie z UE, które usatysfakcjonuje zarówno UE, jak i będzie cieszyć się poparciem większości Izby Gmin - przyznała Sturgeon.

- Dlatego brexit bez umowy nie może być wykluczony i pozostaje dużym, istotnym ryzykiem - dodała.

Sturgeon zadeklarowała jednocześnie, że jej Szkocka Partia Narodowa (SNP) zrobi wszystko co możliwe, aby uniknąć brexitu. Dodała, że liczy, iż Szkocja pozostanie "częścią Unii Europejskiej w nadchodzących latach".

Premier Szkocji dodała, że przełożenie terminu brexitu jest bardziej pożądane niż brexit bez umowy. Jej zdaniem przedterminowe wybory do parlamentu Wielkiej Brytanii są nie do uniknięcia.

- Nie sądzę, że SNP będzie tworzyć formalną koalicję z innymi partiami po wyborach, ale zamierzam pracować wspólnie z innymi partiami, aby po pierwsze zapewnić, że torysi nie stworzą rządu, a po drugie, aby odwrócić decyzję ws. brexitu i sprawić, że Wielka Brytania pozostanie w UE - dodała.

Wcześniej Liberalni Demokraci zapowiedzieli, że w kampanii wyborczej przed wyborami do Izby Gmin będą opowiadać się za odwróceniem brexitu i pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE.

Z kolei Partia Pracy zamierza domagać się w kampanii wyborczej drugiego referendum ws. brexitu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA