fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brexit: Johnson powie dziś Merkel, że nie zaakceptuje backstopu

AFP
Boris Johnson spotka się w środę z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie, gdzie ma podtrzymać swoje stanowisko, że backstop musi być usunięty z umowy brexitowej, jeśli ta ma być przyjęta przez Izbę Gmin - informuje BBC.

Brytyjski premier ocenia, że backstop jest "antydemokratyczny" i musi być usunięty z umowy wynegocjowanej przez Theresę May, jeśli ta ma być przyjęta przez Izbę Gmin. Możliwość renegocjowania umowy wykluczył jednak we wtorek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Również Merkel mówiła we wtorek, że szukanie alternatywnych rozwiązań dla problemu granicy między Irlandią a Irlandią Północną nie wymaga renegocjowania umowy, a backstop nie będzie potrzebny, gdy takie rozwiązanie uda się znaleźć.

Backstop to zapisane w umowie brexitowej rozwiązanie przewidujące czasowe pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej po brexicie, co ma przeciwdziałać automatycznemu powstaniu regularnej granicy między Irlandią a Irlandią Północną po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii.

Johnson przyznał, że reakcja UE na jego apel o wykreślenie z umowy backstopu była "nieco negatywna".

Jednakże, jak dodał, zamierza on podjąć rozmowy z "dużym wigorem". Johnson podkreślił, że istnieje "prawdziwe poczucie, że coś musi być zrobione" z backstopem.

- Nie przejdziemy (z umową) przez (brytyjski) Parlament w takiej formie, w jakiej ona (obecnie) jest - podkreślił Johnson.

Johnson ma też powiedzieć Merkel, że UE nie powinna popełnić błędu sądząc, że Izba Gmin może zatrzymać brexit, do którego ma dojść do 31 października. Brytyjski premier nie wyklucza przy tym wyjścia z Unii bez umowy.

Dzień po spotkaniu z Merkel Johnson spotka się z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA